Začínáme: Poprvé u Daily Fantasy Sports 

Pokud jste fanouškem sportu, možná jste již na nějakou verzi fantasy her narazili. V České republice se vyskytuje několik pokusů o vlastní soutěže, Daily Fantasy Sports se od nich ale velmi odlišují formátem i kvalitou.

Jak začít? | 26.05.2016 | Jakub Šedivý | komentáře: 4
Sdílej článek      

Princip fantasy her je jednoduchý. Obdržíte fiktivní rozpočet a vaším úkolem je postavit „vysněný“ tým. Každý hráč má svou hodnotu, která se nejčastěji vyvíjí podle formy v sezóně. K dispozici máte obvykle $100 milionů na útratu, to znamená, že jedna pozice vyjde v průměru na $9m. Nejlepší fotbalisté typu Cristiana Ronalda budou brzy v sezóně stát například $20 miliónů. V tomto případě přichází na řadu umění fantasy hráčů – pomocí statistik, analýz, odhadů a několika dalších faktorů se snaží příjit na to, která jedenáctka bude nejlepší. Pokusit se najít zajímavé hráče s mnohem menší cenou a poskládat vítězný tým. Jedenáctka plná hvězd se totiž nevejde do rozpočtu.

Možná se ptáte, jaký je rozdíl mezi známými fantasy hrami a Daily Fantasy Sports. Princip fantasy sportů funguje ve světě již několik let, ovšem většinou se jedná o neatraktivní formáty. Hrajete proti obrovskému množství lidí a navíc celou sezónu, během které se vám sčítají body. Vítěz poté na konci získá nějakou věcnou cenu. Stačí zaspat začátek, a nemáte již šanci na výhru dosáhnout. Oblíbenou verzí v Evropě je například Fantasy Premier League, kterou si oblíbilo i mnoho českých hráčů. Podobný pokus je také nepříliš povedená Fanliga k Synot Lize. 

Daily Fantasy Sports jsou atraktivnější, hrají se totiž každé kolo s novými turnaji. Hned po skončeném dni nebo víkendu víte, kolik jste vyhráli. Když se vám nezadaří, máte hned šanci znovu. To je mohutný rozdíl v porovnání s hrami na celou sezónu, v jejichž případě musíte čekat až na konec roku. Akce se v DFS nikdy nezastaví a za každý váš úspěch a správný draft jste ihned finančně ohodnoceni.

Sledování sportovních zápasů dostává nový náboj

Díky DFS jste vtaženi přímo do děje. Najednou nefandíte jedinému týmu, ale snažíte se podporovat všechny své vybrané hráče. Každý jejich úspěch na hřišti vám totiž může přinést peníze. Sledování sportů dostane najednou zcela nový náboj a hned se těšíte na další kolo, abyste znovu fandili svým vybranům „koňům".

Oproti kurzovému sázení jste mnohem více zapojeni do akce. Máte možnost konkrétněji ovlivnit, na koho si „vsadíte“ a hlavně soupeřite proti ostatním hráčům, ne s velkou sázkovou kanceláři. Někdo z účastníků DFS turnaje nakonec vyhrát musí, nikdy nic nepropadne firmě. Ta si pouze bere malý poplatek za zprostředkování. 

Kde mohu hrát?

Evropské DFS je zatím v plenkách. V zámoří se během posledních tří let tato hra stala jasnou jedničkou jakéhokoliv internetového sázení, navíc s absencí online pokeru chytře vyplnila mezeru na trhu. Na největší herně světa, Draft Kings, se každý týden pomocí NFL někdo za pomoci vkladu $20 stane dolarovým milionářem. Ano, opravdu milionářem.  

Na našem kontinentu se pomalu rozjíždějí první herny, milionářem za jedno kolo se tu ale bohužel ještě nestanete. Z pár míst, které jsou k dispozici, doporučujeme zejména FanTeam a Premier Punt. Obě firmy fungují něco málo přes rok a rychlými kroky se posouvají dopředu. Jejich servis, výběr her i věrohodnost jsou hlavními důvody, proč na těchto hernách hrát. Hráči registrovaní přes Fantasyman.cz mají k dispozici výhodnější welcome bonus a budou se moci zúčastnit privátních leaderboardů a turnajů, do kterých budou přidány ceny. Připomínáme, že se jedná o hru pouze pro starší 18 let!

Základní postup:

  • Výběr herny (FanTeam, Premier Punt, Fanaments či Zweeler)
  • Výběr turnaje (za kolik, jaký druh)
  • Analýza kola (například statistiky, odhady, kurzy)
  • Draft hráčů (změny lze dělat do startu prvního zápasu)
  • Sledujte, jak se vám daří!

Rozcestník se základními články na našem webu, které vám pomohou při začátcích. 
Slovník s pojmy
Proč hrát?
Začínáme: Poprvé u draftu
Bankroll a přístup k turnajům
 

Diskuse k článku

Přidat komentář
Pokud se chcete zapojit do diskuze, musíte být přihlášeni. Přihlásit se můžete zde.


ghavelka
07.06.2016 20:28:30

Přemýšlel jsem kam přidat tenhle komentář. Tenhle článek mi přijde jako vhodný. Dnes jsem v práci přemýšlel nad tím, jestli má DFS šanci se v Evropě uchytit (něco málo jsem si na toto téma četl na internetu). V Americe se to chytlo v tak obrovské míře, protože tam je nelegální sázení a taky zakázali online poker, takže to geniálně vyplnilo mezeru na trhu. V Evropě je většinou oboje legální. Herny jdou na to dobře, že hlavní hrou je soccer, protože to jediné má tady šanci se chytit. Zatímco pro amíky je to velká neznámá. Pokud by Draft Kings vstoupili do Evropy, jednalo by se o společný trh? Pokud ano, tak by stejně většina Evropanů neměla zájem, protože hlavní sporty jako MLB a NFL jsou zase velkou neznámou tady. A pokud by amíci mohli hrát evropský soccer s námi, tak by to taky nebylo dobré, protože většina regularů co zná i pokročilé principy DFS by se na soccer přeorientovala vzhledem k velkému počtu fishes, které by přicházely z Evropy. Shrnuto podtrženo to nevidím nikterak růžově, ale rád bych se mýlil - koncept DFS mi příjde zajímavý.

 inf
08.06.2016 21:30:59

RE: ghavelka 2016-06-07 20:28:30
To je téma na delší povídání, nicméně si myslíme, že DFS soccer má v Evropě obrovský potenciál. Jak dobře může fungovat ukazuje třeba už teď britský mondogoal.com a také to, že Draft Kings v letošním roce vstoupili na trh ve Velké Británii, samozřejmě s fotbalem v nabídce. Jistě, můžeme se zcela mýlit, ale to ukáže až čas, protože víme, že je to zatím běh na dlouhou trať. Nicméně to nic nemění na tom, že se budeme pokoušet dělat ten nejlepší web, jaký umíme a vytvořit okolo něj početnou hráčskou komunitu, protože DFS je jednoduše ohromná zábava. A jak silná fanouškovská základna se okolo ní může vytvořit, je vidět třeba na příkladu http://www.fantasyfootballscout.co.uk/ a jejich hodně čilých diskuzí. Tak doufáme, že u toho budete s námi ;)

Qaik 2z4
14.06.2016 11:41:35

Zdravim.Nevim kam napsat tento dotaz,tak tu zkusim zde.Co presne znamena na herne fanteam oznaceni 5-man team.Omlouvam se ,ale anglictinu moc dobre neovladam.Tak nejak tusim o co jde,ale jistota je jistota.Dekuji

 JakubSedivy
14.06.2016 12:51:33

RE: Qaik 2z4 2016-06-14 11:41:35
Ve fantasy fotbalu je obvyklé vybírat 11 hráčů, což simuluje základní jedenáctku (11-man team). Některé turnaje na FanTeam jsou ale pouze na jeden zápas, a v nich se draftuje jenom 5 fotbalistů (5-man team).