Z Milnera se stala jistota na penalty, do fantasy sestav ale raději ne 

Milner proměnil již šestou penaltu v sezóně. Hernou je ale stále vedený jako záložník, což z něj dělá nedraftovatelného hráče.

Strategie | 16.01.2017 | Jakub Šedivý
Sdílej článek      

Liverpool je tým plný ofenzivních hvězd. Hráči jako Coutinho, Sadio Mané nebo Roberto Firmino patří k tomu nejlepšímu, co může Premier League nabídnout. Přesto je v týmu i přes velikou konkurenci netradiční exekutor pokutových kopů. Je jim totiž záložník-obránce a známý dříč James Milner. Angličan měl svůj herní styl vždy založený hlavně na poctivosti, velikému počtu naběhaných kilometrů a defenzivě. V celku Liverpoolu se i přes své obranné založení stal jednickou na penalty. 

Ve veliké konkurenci útočných hráčů se dostal k penaltám na základě statistik. Po každém tréninku si všichni hráči v kádru Liverpoolu kopnuli jednu cvičnou penaltu. Po dostatečně velikém vzorku několika tréninků vyšel překvapivě nejlépe právě Milner. V listopadu 2015 se poprvé trefil v zápase Evropské ligy proti Bordeaux a načnul tak slušnou sérii. Svůj přehled a klid si přenesl i z tréninku, protože z celkových devíti pokusů se ani jednou nemýlil.

Hráči, kteří úspěšně proměňují penalty, jsou zlatem do fantasy. V sestavě se vždy hodí mít někoho, kdo z podobné pozice nezklame. Jedná se o příjemné body navíc a také nehrozí menší odečet v případě neúspěchu. O to více cennější je situace, když je navíc kope obránce. Jedním z příkladů je Leighton Baines z Evertonu, který má na starosti exekuci pokutových kopů i před Romelem Lukakem. Přesuňme se ale zpět k Milnerovi. Před i během draftu se určitě dostal do mysli několika hráčů, kteří uvažovali o jeho nákupu do sestavy. Stačí se podívat na jeho konečnou produktivitu. Milner se letos trefil šestkrát a dvakrát asistoval. V počtu vstřelených branek je na tom dokonce stejně jako Firmino a to odehrál o sto méně minut. Lákává nabídka pro mnoho manažerů.

Gólů sice vstřelil Milner hodně, ale přesto hraje proti Angličanovi jeden veliký fakt, který z něj dělá téměř nedraftovatelného hráče. Ve svých 31 letech se přesunul ze středu zálohy na pozici levého obránce. Nový post zvládá překvapivě slušně a to i přesto, že musí hrát přes nohu. Proti jeho výkonům nelze moc namítat. Sice se mu nedaří přidat extra hodnotu z pozice levého beka, ale dokáže proměňovat penalty a díky své poctivosti si odehraje, co potřebuje. Jsme ale ve fantasy, kde jsou důležitá hlavně čísla a pravděpodobnosti.

Chybí čisté konto

V daily fantasy se občas stane, že je fotbalista hernou určený na špatné pozici, než ve skutečnosti nastupuje. Občas v dobrém (například obránce, který reálně nastupuje výše). U Milnera je ale posun bohužel opačný. Stal se z něj levý obránce, v hernách je ale stále vedený jako záložník. Tento posun má značné nevýhody při draftu. Hráč se nedostane do tolika příležitostí a zároveň nemá šanci získat čisté konto.

Právě zisk bonusu za uhranou nulu vzadu je největší přidaná hodnota bekům. Díky této možnosti se alespoň částečně vymaže fakt, že se tito hráči nedostanou tak často do zakončení a tím pádem nemají příliš šanci, jak reálně bodovat. Milner o tento bonus přichází, což značně snižuje jeho hodnotu pro draft. 

Penalty nelze předpovídat

Někdo může namítat, že i přes mylně určenou pozici není Milner špatnou volbou právě díky penaltám. Ztracené body za čisté konto dokáže nahradit pomocí proměnené desítky. Má to však jeden háček. Pokutové kopy nelze žádným způsobem předpovídat, vycházejí čistě náhodně ze hry. Je asi možné, že proti slabšímu celku bude mít tým jako Liverpool větší pravděpodobnost k zahrávání, ale stále to není statistika, o kterou se lze reálně opřít.

Milnerův bodový přínos je tak čistě závislý jenom na náhodných penaltách. Do zakončení se ze své pozice příliš nedostává a ačkoliv má klíčových přihrávek stejně jako kolega z druhé strany hřiště Nathaniel Clyne (po 28), vracíme se opět k čistému kontu. Milner za odehraných 60 minut bez inkasovaného gólu nedostane žádný bonus, za to Clyne ale ano. Přínos asistencí mají cca stejný. Na góly sice vyhrává Milner, ale čisté konto se předpovídá lépe, než penalta.


Například Lallana je ve fantasy na stejné pozici, ale dostane se do více šancí

Argumentovat penaltami a spoléhat se na ně nejde. Pozice záložníka je cenná a vždy se najde hráč, který má větší pravděpodobnost skórovat, než právě Milner. Tento hráč není navíc typickým rychlíkem, který by lítal nahoru-dolů a spíše útočil. Jeho hra byla vždy založená na poctivém výkonu. Občas se sice přimotá k asistenci, ale to je na gólovou pozici záložníka velice málo. Pokud však herny někdy Milnerův post opraví a stane se z něj obránce, rázem jeho cena velice stoupne. Je najednou schopný ihned sesbírat více bodů a tím nahradit to, že se jinak do zakončení příliš nedostane. Do té doby s ním ale do sestav opatrně, do zálohy se vždy najdou lepší varianty. A ani úspěšnost penalt jeho draft nezachrání.

Diskuse k článku

Přidat komentář
Pokud se chcete zapojit do diskuze, musíte být přihlášeni. Přihlásit se můžete zde.