Vardy byl nejlepším útočníkem soboty. Vyplatilo se ho ale vůbec draftovat? 

Po bitvě je každý generál. Jsou ale výčitky o vynecháni Vardyho oprávněné? Více v analýze tohoto útočníka před zápasem s Manchesterem City.

Strategie | 11.12.2016 | Jakub Šedivý
Sdílej článek      

Sobota jasně patřila Leicesteru a Jamiemu Vardymu. Anglický útočník svým hattrickem nechal vzpomenout na minulou sezónu a ukázal, že se s Liškami musí opět počítat. Do včerejšího kola předvádělo celé mužstvo v lize nevýrazné výkony a dokonce bylo těsně nad sestupovým pásmem. Ve 20. minutě vedl obhájce titulu již 3:0 a trenér Pep Guardiola na lavičce pouze stál s udiveným výrazem a přemýšlel, co se vlastně děje. Za svou kariéru tento stav možná ani jednou nezažil. Welcome to Premier League, Pep.

Vardyho hattrick společně s vítězstvím jeho majitelům přinesl v herně FanTeam skvělých 15 bodů, což mu stačí na nejproduktivnějšího hráče včerejška a možná i celého kola. Několik lidí si v průběhu zápasu určitě vyčítalo, že Angličana do týmu nedraftovali a možná si říkali něco jako: „Achjo, proč Vardyho nemám, vždyť bylo jasný, že se dneska prosadí!“ Osobně jsem nad tímto útočníkem přemýšlel chvíli i já, ovšem nakonec jsem se rozhodl ho ve svých 7 GPP sestavách zcela vynechat. Níže si rozebereme důvody a podíváme se, zda bylo rozhodnutí dobré či nikoliv. Analýza by se měla vždy vytvářet ze situace před zápasem a nikoliv po, protože jak se říká - po bitvě je každý generál. Pokud bychom měli použít pokerový termín (tato hra má k DFS velice blízko), při analýze svých sestav nesmíte být „result oriented".

Útočník, který se hodí pouze do GPP turnajů

Do jaké kategorie turnajů Vardy vůbec patřil? Jednoduchá poučka říká, že do cash-game turnajů (tedy například 50/50 nebo H2H) patří pouze ti hráči, od kterých se bodový přínos očekává. Obvykle stačí vytvořit jedinou sestavu, kterou lze registrovat vícekrát do různých formátů. Na pozici útočníka máme pouze tři místa a už teď je pomalu jasné, že ani teoreticky se do týmu nevejde. Z hlavy stačí vyjmenovat Alexise Sancheze, Diega Costu a například Divocka Origiho. Složení forvardů tím máme už dopředu jasné. Hráč Leicesteru nemá šanci se přes podobnou konkurenci do „elity“  vůbec dostat a představit se tak ve formátu, kde není k placeným umístěním potřeba tolik bodů.

Vardy zažívá nepovedenou sezónu

Útočník se v sestavách na FanTeamu objevoval jen pramálo. Jeho letošní forma byla doposud opravdu špatná, a to i co se týče statistik. Jeho poslední branka v Premier League přišla před třemi měsíci - 10. září proti Liverpoolu! Za 14 utkání vyslal pouhých 17 střel, z toho pouze 13 z prostoru uvnitř vápna. Vardyho největší přednosti jsou přímočarost, rychlost a pohotovost v zakončení - přesně, jak nám ukázal včera. Pokud mu ale letos nevychází ani jedna střela z vápna na zápas, není vůbec nebezpečný. Mezi tři tyče navíc zamířil pouze ve 33 % případů, schází mu tedy také přesnost. Už pouze při pohledu na tato základní čísla se čím dál více ukazuje, že Vardy je letos na hřišti spíše do počtu. Očekávat probuzení útočníka Leicesteru je opravdu odvážný tah, navíc v zápase proti Manchesteru City, který byl jasným favoritem. 

Mahrez versus Vardy

Nějakého fotbalistu z týmu Lišek se alespoň do jedné GPP sestavy draftovat vyplatilo. Jak dobře víme, Manchester City má letos problémy s defenzívou a často pouští zbytečné góly. Hráči Leicesteru jsou díky tomuto match-upu v herně FanTeam levní a jejich draft by nepřekročil částku 7 miliónů, což je příjemná cena na někoho, kdo má šanci se alespoň jednou prosadit. Výběr Leicesteru se zužuje na tři hráče. Jsou jimi Riyad Mahrez, Islam Slimani a Jamie Vardy

Riyad Mahrez – Nejlepší varianta z týmu, která se objevila i v článku s doporučenými picky. Mahrez je nejaktivnějším střelcem i nahrávačem svého mužstva. Zahrává navíc všechny pokutové kopy, což mu jen zvyšuje pravděpodobnost, že by se mohl trefit právě on. Oproti zbylé dvojici je navíc záložník, tudíž získá za svůj případný gól i více bodů.

Islam Slimani – Pokud někdo z útočníků týmu letos držel produktivitu, je to právě Slimani. Se čtyřmi góly vévodí tabulce střelců Leicesteru a rozhodně se nad ním dalo přemýšlet. Alžířan ale nenastupuje pravidelně, jeho pozice se často točí s jinými hráči. Pokud navíc nastoupí, obvykle se stává terčem prvního střídání. V zápase proti City, které by Leicester do mnoha šancí pustit nemělo, jsou potřebné především minuty. Ty by Slimani nedodal a spoléhat se na to, že by se prosadil v 60-70 minutách na hřišti, je asi až příliš velký risk. 

Jamie Vardy – Jsme opět u Vardyho. Pro něj sice hraje příděl minut, ale produktivita určitě ne. Jeho střelecké pokusy již byly zmíněny a nejsou to pěkná čísla. Pokud by se někdo rozhodl jít opravdu proti proudu a zkusit Angličana zvolit, neudělal by dobře. Vardy totiž nevyhrává osobní souboj s Mahrezem. Mít zastoupení Leicesteru v GPP sestavách je určitě správný tah, ale musí mít své opodstatnění. A rozhodující faktor je ten, že záložník má na starosti pokutové kopy.

Po překvapivém výsledku Leicesteru určitě mnoho lidí přemýšlelo nad stackem hráčů. Stack se vyplatí v době, kdy má mužstvo šanci na vstřelení dvou a více gólů. Na jedné brance se totiž mohou podílet pouze dva hráči, což by se v případě Leicesteru teoreticky mohlo splnit. Dvojice Mahrez + Vardy byla oblíbenou kombinací v minulé sezóně, letos ale není příliš prostor kdy je využít. A proti Manchesteru City už vůbec ne. Pokud se podíváme na jeho výsledky, tak až na výjimku proti Chelsea inkasuje obvykle pouze jediný gól. Více hráči týmu zkrátka nedovolí.

Jako hráči fantasy můžeme tuto informaci pochopit tak, že se Leicesteru podaří vstřelit jeden gól. Čistá konta Citizens nesbírají, ale zároveň neinkasují více, než jednou. Výchází nám tedy, ze potřebujeme pouze jediného fotbalistu z týmu. Souboj zmíněné trojice vyhrává Mahrez, pro kterého hraje aktivita i produktivita. Pro Vardyho příliš argumentů nenalezneme, protože i do GPP turnajů se určitě objevili lepší útočníci. Slimaniho draft je při větším počtu GPP sestav možný, ale malý příděl minut by měl odrazovat.

Citizens zápas podcenili 

Důležitým faktorem úspěchu Leicesteru je paradoxně zvolená taktika Manchesteru City. Stratég Pep Guardiola neukázal přehled v soutěži a svou taktikou přímo dovolil domácímu hrát to, co potřebuje. Vysunutí krajní obránci vytvářeli vzadu dostatek prostoru pro nebezpečné náběhy Vardyho nebo Mahreze. Většina gólů vypadala jako v minulé sezóně - dlouhý balón, sprint do vápna, střela, gól.

Málokdo asi mohl čekat, že zrovna Guardiola, který je známý pro svou taktickou přípravu, povolí Leicesteru hrát jeho hru. Opařené mužstvo se pak snažilo dohnat třígólové až čtyřgólové manko, ale nepodařilo se. Gólový rozdíl byl natolik velký, že ani dva góly v závěru nestačily. Spíše než povedená hra Leicesteru stojí za nečekaným úspěchem špatný výkon Citizens. Do zápasu nastoupili od začátku naivně a znovu narazili na efektivní brejky. Podobně jako v minulém kole, kdy je kontry Chelsea nakonec porazily.

Hattrick Vardyho určitě nezlehčujeme, naopak chválíme, že se útočníkovi podařilo najít loňskou ztracenou formu. Pokud mu vydrží, určitě se z něj brzy stane další možná fantasy varianta. A čím více možností, tím zajímavější a kreativnější sestavy. Dá se momentálně očekávat velká „Vardyho vlna" a jeho zvýšený počet nákupů do příštího kola, kdy Leicester nastupuje na hřišti Bournemouthu. Velké množství lidí si jeho ignorování do 15. kola určitě vyčítala, ale není k tomu důvod. Po důkladném rozboru je totiž jasné, že vynechat Angličana ze sestav bylo dobré rozhodnutí. 

Diskuse k článku

Přidat komentář
Pokud se chcete zapojit do diskuze, musíte být přihlášeni. Přihlásit se můžete zde.