Úvod do fantasy NBA: Hodnocení a rozestavení hráčů 

Za co dostávají basketbalisté body nebo kolik jich můžete vůbec draftovat?

Ostatní | 26.10.2016 | Jakub Šedivý
Sdílej článek      

Zámořská basketbalová soutěž NBA se v noci naplno rozjela a obhájce posledního ročníku Cleveland Cavaliers s vstoupil do sezóny suverénně. O 29 bodů porazil svého soupeře New York Knicks a král LeBron James se hned v první čtvrtině ukázal v dobré formě, když předvedl perfektní smeč.

Do premiérových fantasy turnajů jste se mohli zapojit již v rámci včerejších třech utkání, dnes už je ale připravena porce hned 10 zápasů. Jako v každém DFS sportu je klíčové si důkladně projit bodová hodnocení hráčů a mít jasný přehled o tom, za co jsou vaše picky ohodnoceny a za co nikoliv. V DFS NBA navíc dostávají basketbalisté body za jakoukoliv aktivitu a nejsou zavíslí pouze na počtu vstřelených bodů, jak se tomu děje například v hokeji nebo ve fotbale. I věci jako zisk balónu, doskok nebo ztráta se v konečném součtu projeví. 

Basketbal má ve své nabídce evropská jednička FanTeam a také jeho menší kolega Fanaments. Jak můžete vidět níže, bodová hodnocení jsou až na pár menších rozdílů téměř totožná. V herně Fanaments pouze získávají basketbalisté o něco více bodů v případě double-double nebo triple-double, ale jsou také přísně trestání za fauly. Co to pro vás znamená? Pokud najdete zajímavý pick, ale bude své výkony srážet dolů častými fauly, může vás na Fanaments stát zbytečné body. V případě FanTeamu však nemusíte jeho zlozvyk příliš řešit, protože mínus dostává v jediné situaci - a to při ztrátě balónu.

Bodování v herně FanTeam:
Bod = +1
Střela za 3b = +0.5 (dohromady 3,5b)
Doskok = +1.25
Asistence = +1.5
Zisk = +2
Blok = +2
Ztráta = -0.5
Double-Double = +1.5 (Max 1 na hráče)
Triple-Double = +3 (Max 1 na hráče)

Bodování v herně Fanaments:
Bod = +1
Střela za 3b = +0,5
Asistence = +1,5
Doskok = 1,25
Blok = 2
Zisk = 2
Double-Double = +2 (Max 1 na hráče)
Triple-Double = +3 (Max 1 na hráče)
Ztráta = -0,5
Technická chyba = -1
Úmyslný faul = -2

Rozestavení hráčů

O něco větší rozdíl nastává při samotném draftu. Herna FanTeam zvolila dva různé modely: V případě většího počtu zápasů v jednom dni budete do svých sestav draftovat na každou pozici, kromě centra, až 2 basketbalisty. Pokud bude utkání v hracím dni méně, jako v případě startu NBA 2016/17, draftujete pouze pětici hráčů. Druhá varianta je příjemná a umožňuje se zapojit do akce téměř kdykoliv, protože skládat devět hráčů při malých možnostech je náročné a nezábavné.

Více zápasů: Point Guard (Rozehrávač) x 2, Shooting Guard (Křídlo) x 2, Small Forward (Vyšší křídlo) x 2, Power Forward (Menší pivot), Center (Centr pivot) = Dohromady 9

Méně zápasu: Point Guard, Shooting Guard, Small Forward, Power Forward, Center = Dohromady 5 

Herna Fanaments má nastaven jediný a neproměnlivý režim: Celkově vybíráte 9 basketbalistů a na každém postu musíte mít alespoň jedno zastoupení. Poté máte o něco volnější ruku a je jenom na vás, zda chcete zvolit druhého Point/Shooting Guarda a k němu dalšího Small/Power Forwarda. A zcela libovolný výběr nastává v posledních dvou pozicích Utility, kam můžete draftovat například dva další centry a mít celkově tři.   

Rozestavení: Point Guard, Shooting Guard, Small Forward, Power Forward, Center, Guard, Forward, Utility, Utility = Dohromady 9

Kam za informacemi

Dobrým pomocníkem před každým dnem se může stát web Rotowire.com, který vytváří pravděpodobné sestavy před každým kolem i se seznamem zranění. Přehledné tabulky vám alespoň pomohou se zorientovat v tom, kdo by se mohl na hřišti objevit. Mějte na paměti, že pobyt na hřišti je vůbec to nejdůležitější v NBA DFS! Proto pokud můžete, před začátkem turnajů vždy zkontrolujte alespoň úvodní zápasy .

Fantasy NBA

Diskuse k článku

Přidat komentář
Pokud se chcete zapojit do diskuze, musíte být přihlášeni. Přihlásit se můžete zde.