Strategie k celosezónnímu turnaji v herně FanTeam, část 2. 

V první části našeho strategického článku zaměřeného na celosezónní turnaj EPL v herně Fanteam jsme si prošli obecné základy ke strategii, v té druhé se zaměříme hlavně na jednotlivé posty a hráče.

Strategie | 09.08.2016 | Jakub Šedivý
Sdílej článek      

V úvodní části našeho strategického článku padlo doporučení, abyste celou vaši sestavu čítající patnáct fotbalistů brali jako jeden soudržný celek, nikoliv jako základní jedenáctku a k nim náhodně vybrané náhradníky. V průběhu sezóny byste měli být vždy schopní zareagovat na match-upy fotbalistů a z dostupných možností + transferů složit co možná nejlepší variantu.

Občas se vinou zranění, ztráty formy hráčů nebo skladby zápasů sejdou týdny, kdy se vám nebudou zamlouvat téměř žádné možnosti. Je proto důležité být na podobné události připraven a mít v záloze několik variant. Na rozdíl od DFS navíc nemůžete libovolně reagovat podle oznámených sestav před výkopem, a trenéři vám občas posadí některé hráče ze základu. Do hry se tak dostanou vaši náhradníci, tudíž by také měli mít alespoň nějaký bodový potenciál.

Vždy sledujte match-upy a především formu všech hráčů v lize, jedním z cílů by mělo být také neustálé navyšování hodnoty sestavy. Pokud se vám podaří překročit původních $100m, získáváte proti ostatním okamžitě velkou výhodu. Na konci turnaje budou týmy umístěné na předních pozicích zcela jistě pracovat s více penězi, než bylo původně určeno. Pomocí správných výměn a odhadů se jim podařilo včas nalézt hráče ve formě a naopak měnit ty, kteří šli svými výkony dolů.

U vybraných fotbalistů byste měli mít jistotu, že patří mezi důležité hráče týmu a dostávají pravidelný čas na hřišti. Nová posila Leicesteru City Amhed Musa může sice na první pohled vypadat jako lákavá volba, ovšem v prvním ostrém zápase Community Shield se do hry dostal až v poločase. Jeho potenciální počet minut je zatím dost nejasný a navíc bude pravděpodobně hodně rotovat s dalším útočníkem Shinjim Okazakim. Proto bude lepší se poohlédnout po někom, kdo bude hned zkraje sezóny dostávat výrazný příděl minut.

Stacking hráčů, ať už v obraně nebo v útoku, může být sice v některých týdnech výhodný, nicméně do prvního draftu bude lepší volbou rozložení sil napříč kluby Premier League. Až úvodní kola totiž napoví, zda se někde v lize rýsují zajímavé dvojice, podobně jako třeba duo Riyad Mahrez + Jamie Vardy z minulé sezóny. Prozatím se dá pouze odhadovat pomocí statistik a přípravných zápasů, a proto bude lepší se stackingu nejprve vyhnout. V průběhu ročníku ale nemusí být tato varianta k zahození.

Brankáři

Oba vaši gólmani musí být jedničkami ve svém týmu a zároveň mít v průběhu ročníku dostatek zápasů, v němž mohou pomýšlet na zisk čistého konta. Celosezónní turnaj je dlouhý, k vítězství bude třeba získat velké množství bodů a proto se zákroky brankářů nesmí podceňovat. Za tři zákroky v zápase dostane gólman bod a minimálně jednou by toto ohodnocení měl získat.  

Ceny strážců svatyně jsou příznivé, žádná z nich nepřekračuje $6m a ti vůbec nejlepší v lize se dají sehnat za příjemných $5,5m. Skvělou volbou je například Petr Čech, který měl loni nejvíce čistých kont v celé lize (16) a k nim přidal slušných 75 zákroků, což stačilo na umístění v nejlepší šestce. Navíc působí ve kvalitním týmu, od kterého se očekávají výhry (další plusový bod). O něco levnější variantou a dobrým gólmanem do rotace může být Jack Butland ($5m) ze Stoke City nebo Fraser Forster ($5m) ze Southamptonu, který byl po většinu sezóny loni zraněný, ale přesto dokázal získat čisté konto v každém třetím utkání.  

Obránci

Obránců musíte draftovat celkově pět, proto je lepší na této pozici hledat opět levnější hráče a ušetřené peníze využít zejména v ofenzívě. Prostor pro jednoho prémiového obránce se v týmu nejspíše nalézt dá, například opět hráč Arsenalu Hector Bellerín ($6m), který v loňské sezóně získal nejvíce asistencí z celé ligy (5) a dělí si první místo s Charlie Danielsem ($5m) z Bournemouthu. Pět beků po $6m postavit nelze, další by se měli pohybovat v menších částkách.

Skvělým pickem do úvodu sezóny může být George Friend ($4,5m) z Middlesbrough, nováčka soutěže. Za loňskou sezónu si připsal celkově 6 asistencí a jeho tým inkasoval pouze 31 branek ze 46 zápasů. První pětice utkání tomuto hráči navíc dost nahrává, doma ho čekají Stoke City a Crystal Palace, venku se utká se Sunderlandem, West Bromwichem a Evertonem. Kromě ofenzivního Evertonu všechno příznivé zápasy, které Friendovi a jeho týmu hrají do karet. 

Levné beky byste měli hledat právě tímto způsobem, protože přínos do týmu mohou mít stejný nebo dokonce vyšší než dražší hráči. Další dobrou variantou mohou být obránci z týmu West Bromwiche, proti kterému se ostatním týmům hraje vždy nepříjemně a jeho fotbalisté nejsou navíc vůbec drazí.

Záložníci a útočníci

Na těchto pozicích už můžete zainvestovat větší částky, za góly a asistence se zkrátka musí platit. Forvardy vybíráte pouze tři a určitě by mezi nimi měla být nějaká hvězda, které vy osobně nejvíce věříte. Nejdražším hráčem celého turnaje je Sergio Aguero ($13m), který je vždy jistotou fantasy sestav. Největším problémem u podobných hráčů bývá otázka transferu. Pokud se nějakému hvězdnému fotbalistovi nedaří, kdy je správný čas ho podržet a kdy naopak vyměnit? Částka $13m zabírá opravdu velký kus rozpočtu a rozhodně je škoda tyto peníze „plýtvat“ na někom, komu se střelecky nedaří a bodově nepřispívá. Výměny v sestavě by se tedy měly ideálně šetřit na tyto pozice a s původními brankáři i pěti beky se pokusit operovat co nejdéle. 

Mezi oběma pozicemi se dají nalézt podobně jako u obránců levné a zajímavé varianty, jmenovitě například Andros Townsend ($6m), který přestoupil z Newcastlu do Crystal Palace. V sestupujícím týmu dokázal zaznamenat v průměru dvě klíčové přihrávky za zápas a hraje velice přímočarý fotbal, což fantasy manažeři ocení. Z úvodních pěti utkání ho navíc doma čekají West Bromwich, Bournemouth a Stoke, tedy žádní favorité na zisk titulu. Zajímavý a levný může být také například Xherdan Shaqiri (Stoke City) za pouhých $6,5m nebo Albert Adomah z Middlesbrough, který měl v loňské sezóně v Championship z pozice záložníka 6g+5a.

Rozestavení

Není nutné se držet ofenzívního 3-4-3, podle potřeby a skladby zápasů lze libovolně reagovat. Defenzivnější volba a zaměřování se na čistá konta nemusí být nutně chybou podobně jako 3-5-2 zaměřené na záložníky, pokud se vašim vybraným hráčům daří a jsou ve formě. Často kvůli zraněním navíc budete muset do rozestavení sahat, tudíž nemějte strach s formacemi různě hýbat.

Diskuse k článku

Přidat komentář
Pokud se chcete zapojit do diskuze, musíte být přihlášeni. Přihlásit se můžete zde.