Strategie k celosezónímu turnaji s garancí €100.000 

DFS herna Fanteam i v letošním roce představila celosezónní turnaj pro anglickou Premier League, jehož garance vzrostla z původních €15.000 dokonce na €100.000. Určitě tedy stojí za to si oprášit základní poučky, jak k turnaji přistupovat.

Fotbal | 18.07.2018 | Jakub Šedivý
Sdílej článek      

Nejvýraznějším turnajem v aktuální nabídce herny Fanteam je její celosezónní soutěž k Premier League s vkladem €22 a skvělou garancí €100.000, což je doposud největší nabízený prize pool v její historii. Turnaj si tedy zaslouží vaši pozornost i přesto, že svými pravidly nespadá přímo pod Daily Fantasy Sports, nýbrž do tradičních celoročních fantasy soutěží. Hráče však díky svému obrovskému finančnímu ohodnocení zapojí do pravidelného sledování Premier League velice podobným způsobem. Nejdříve si společně projdeme kompletní pravidla turnaje:

  • Turnaj trvá po celou dobu Premier League 2018/19, tedy všech 38 kol.
  • Do své sestavy vybíráte 15 fotbalistů, jejichž cena se vyvíjí v závislosti na výkonech. Hráči se přenáší do dalších týdnů, před začátkem každého kola ale můžete provádět v sestavě transfery.
  • Každý týden lze provést pouze jednu bezplatnou změnu v týmu, všechny další změny v daném kole jsou potrestány odečtením 4 bodů.
  • V průběhu sezóny mohou hráči využít 2 divokých karet (neomezený počet transferů). Jedna z nich je k dispozici pro 2. až 18. kolo, druhá pak pro kola 19 až 38. První divoká karta je nepřenosná, nelze si ji tedy schovat do druhé poloviny soutěže.

V herně Fanteam se v DFS turnajích mění hodnoty hráčů podle utkání, v celosezónní soutěži byl ovšem převzat model z Fantasy Premier League, a tak se hodnoty fotbalistů mění v závislosti na výkonech. Může se tedy stát, že v průběhu sezóny překročíte nebo naopak spadnete pod rozpočet $100m. Záleží pouze na formě hráčů a vašem odhadu.

Jak k turnaji přistupovat

Soutěž trvá celou sezónu, jeden úspěšný týden o vaší výhře nerozhodne. Je proto důležité hledat především stabilitu a pravidelný přísun bodů od kvalitních hráčů. Pokud se ptáte, zda tento turnaj přirovnat spíše k DFS GPP nebo naopak cash-games, rozhodně má blíže k druhému typu soutěží. Otevírá se zde prostor pro známé firmy, jako jsou Harry Kane nebo Mohamed Salah, zkrátka pro nejlepší fotbalisty soutěže. Zároveň je třeba reagovat na formu hráčů a rychle do sestav zakomponovat fotbalisty „na vlně" ještě dříve, než jim vzroste cena. A v opačném případě je naopak brzy vyměnit.

Váš úvodní draft by se měl proto skládat z hráčů, od kterých se očekávají dobré výkony hned zkraje soutěže. Při vybírání prvních 15 fotbalistů i následných transferů je nutné mít dobré povědomí o nadcházejících zápasech, příští čtyři až pět zápasů by se pro hráče měly vyvíjet příznivě. Jednu z největších chyb uděláte tehdy, pokud budete přemýšlet pouze v krátkodobém horizontu. Fotbalista sice může mít dobrý match-up na příští kolo, ale pokud ho v příštích čtyřech zápasech čekají samí favorité, nebude pro vás příliš výhodnou volbou. A když už se tak rozhodnete, měli byste být připraveni ho další kolo ihned vyměnit, pokud vás zrovna netlačí bota na jiných postech. Není nutné hned zkraje ročníku využít celý rozpočet, pokud se vám podaří ušetřit nějaké milióny, není to vůbec na škodu. Díky extra penězům si nebudete muset lámat hlavu s transfery a budete moci provést vždy ten, který potřebujete.

Jedním z důležitých faktorů při draftovaní v DFS je podíl vlastnictví hráčů. V případě tohoto turnaje nemusíte problém příliš oblíbených fotbalistů řešit, protože je soutěž rozprostřena na celý rok a výsledky v jednotlivých týdnech nebudou mít tak rozhodující roli. Alespoň zpočátku rozhodně ne a měli byste cílit na co nejlepší výběr, aby ihned zkraje sbíral vysoký počet bodů. A ty vám dodají především známá jména a hráči, kteří patří mezi nejlepší střelce soutěže. 

foto: skysports.com

Draft před úvodním kolem je prvním důležitým krokem k úspěchu. Postavte vyrovnanou sestavu i včetně náhradníků, všech 15 fotbalistů by mělo být na podobné úrovni. Berte lineup jako jeden velký celek, nikoliv jako základní jedenáctku a čtyři náhodné levné náhradníky, což je spíše strategie pro víkendové DFS turnaje, kdy na lavičku vybíráte pouze jediného hráče. Minimálně polovinu sezónu budete muset se základem této sestavy vydržet. Transfer zdarma je k dispozici pouze jeden týdně, a s tím se moc veliké zásahy do týmu udělat nedají. Pokud se přesto rozhodnete pro dvě výměny, dostanete „trest“ v podobě odečtení čtyř bodů. Dva přestupy lze dělat, ale musíte si být jistí, že váš vyměněný fotbalista získá i přes toto manko více bodů než ten původní. Zároveň by měl mít do budoucna příznivější utkání.

Dvakrát během celé sezóny můžete použít tzv. wild card, tedy divokou kartu, díky níž lze v sestavě uskutečnit libovolný počet změn bez jakéhokoli bodového postihu. Jednu máte k dispozici od 2. do 19. kola, přičemž byste ji měli někdy v tomto období využít - není totiž přenosná do druhé poloviny soutěže, kdy se vám opět obnoví. Původní kartu využijte v době, kdy před sebou má většina vaší sestavy nepříznivá utkání nebo se vám sejde vysoký počet zraněných. V ideálním případě byste měli s původním draftem vydržet co nejdéle a po větším počtu změn sáhnout pouze v případě nutnosti. Formu nebo zranění hráčů nelze ovlivnit, a proto je lepší si kartu šetřit na tyto případy.

Premier League se rozjede za méně než měsíc, konkrétně 10. srpna. Koncem července na našem webu přineseme výběr těch nejzajímavějších hráčů, kteří by mohli zaujmout místo ve vašich sestavách. Rozebereme ty nejdražší varianty typu Harryho Kana, ale podíváme se také na ty z opačného cenového spektra. Najít ukryté klenoty za pár miliónů je totiž vždycky fantasy výhra. A v celosezónním turnaji to platí dvojnásob.

Diskuse k článku

Přidat komentář
Pokud se chcete zapojit do diskuze, musíte být přihlášeni. Přihlásit se můžete zde.