Preview semifinále MS: Předčasné finále a skandinávské derby 

Hojekové mistrovství světa dnes vstoupí do své semifinálové části. Utkají se dvě velmoci, druhý zápas nabídne severský souboj.

Hokej | 20.05.2017 | Jakub Šedivý
Sdílej článek      

Kanada – Rusko (16:15, Kolín nad Rýnem)

Na mistrovství světa nastává podobná situace jako relativně nedávno v zámořské NHL. Dva největší favoriti na zisk zlata změří své síly už v semifinále. Předčasný vrchol šampionátu je tady, Rusko v souboji o postup do finále musí zdolat Kanadu. Poražení zažijí obrovské zklamání, vítěz se opět posune o něco blíže k vysněnému titulu. 

Rusové měli do nejlepší čtyřky poměrně hladkou cestu. Český tým je příliš neprověřil a klidné vítězství 3:0 může hokejistům zvýšit už tak dostatečné sebevědomí. Nyní proti nim ale nastoupí zcela jiní hokejisté, kteří kvalitou ty ruské možná ještě o něco převyšují. Kanada se ve čtvrtfinále ale pořádně zapotila. Zejména gólman soupeře Phillip Grubauer předvedl fantastický výkon, jeho výborných 48 zákroků stojí zpětně za zmínku. Jedna z nejlepších ofenzív světa ho překonala pouze dvakrát. Ke konci navíc měli pouze jednobrankové vedení, postup rozhodně nebyl jednoduchý. Kanaďané na něj vynaložili mnohem více sil.

Pochvalu si zaslouží zejména centr první formace, Mark Scheifele minule skóroval a asistoval, celkově je tak na sedmi bodech. Nejproduktivnější hráč Kanady Nathan MacKinnon zůstal bez bodu. Za Rusy úřadovala opět hlavně třetí formace. Složení Panarin-Tkačjov-Kučerov+Provorov-Orlov zařídilo všechny tři branky. Trefil se také poslední jmenovaný, který ještě po vypadnutí s Washingtonem přijel zabojovat o zlato alespoň do Evropy.

Vzájemná bilance hovoří jasně pro Kanadu. Ta s Rusy na mistrovství prohrála naposledy v roce 2011, což je dlouhá doba. Zisk posledních dvou zlatých medailí z MS a také té ze Světového poháru jasně naznačuje, kdo je aktuálně hokejovou velmocí světa. I proto bookmakeři mírně favorizují právě zámořský výběr. Tak jako tak nás čeká velice vyrovnaný hokej celých 60 minut.

Švédsko – Finsko (19:15, Kolín nad Rýnem)

Po slabém představení Finska ve skupinách málokdo čekal jejich účast v semifinále. Mladíci z USA ale v těžkém utkání zaváhali a postup tak mohli oslavit modro-bílí. V souboji o postup do finále je čeká skandinávské derby, které bude pro obyvatele zemí rozhodně pikantní.

V posledních letech mají totiž navrch právě menší a podceňovaní Finové. V uplynulých třech letech získali dvě stříbrné medaile, zatímco jejich rivalové pouze jediný bronz. Historicky mají však Švédové o 32 medailí víc, což značí jasnou dominanci v tomto měření. Nová nastupující generace Finska může obyvatelům země dodat hrdost, ve svých klubech hrají výborný hokej a nyní mají šanci pojistit si další medailové umístění.

Porážka USA jim totiž dodá obrovské sebevědomí. Možná právě to, co jim v základní části chybělo. Jejich výkony byly nemastné neslané, ovšem proti rozjetým Američanům předvedli neskutečný výkon a vítězství 2:0 je tomu jasným důkazem. Čisté konto a 26 zákroků pro brankáře Harriho Staeriho, který získal vůbec své první čisté konto na turnaji. Nejproduktivnější hráč Sebastian Aho si připsal jednu asistenci, která šla na hůl Mikko Rantanenovi. Ten navýšil svůj účet na osm bodů (3g+5a)

Švédi mají za sebou povinný postup. Proti Švýcarsku nešlo nic jiného brát, výhra Skandinávců přišla podle očekávání. Trefila se posila z NHL Nicklas Backstrom, který skóroval hned ve 4. minutě zápasu. Nejproduktivnější hokejista William Nylander pokračuje ve skvělém turnaji a opět si připsal 1+1. Na první pozici kanadského bodování celého mistrovství mu chybí dva body, které rozhodně můžou ještě přijít.  

Diskuse k článku

Přidat komentář
Pokud se chcete zapojit do diskuze, musíte být přihlášeni. Přihlásit se můžete zde.