Přestup léta je dokonán. Lukaku míří za Mourinhem do United 

Jeden z nejlepších útočníků v Premier League mění dres. Z Evertonu přestupuje do Manchesteru United.

Fotbal | 10.07.2017 | Jakub Šedivý
Sdílej článek      

Fotbaloví fanoušci z celého světa poslední týden sledovali vývoj největšího transferu léta. Belgický útočník Romelu Lukaku byl dlouho spojovaný s přechodem do Chelsea, v některých kruzích se hovořilo již o hotové věci, ale do hry nečekaně vstoupil Manchester United. Ten za celkovou částku 90 miliónů liber (i s případnými bonusy) do svých řad ulovil jednoho z nejlepších a nejsovědčěnejších útočníků Premier League. 

Belgičan od svého příchodu do Evertonu rostl sezónu od sezóny. Za poslední tři roky zaznamenal zlepšení z 10 branek během jednoho roku až na aktuálních 25. Celkově má na svém kontě pouze v Premier League výborných 85 gólů, na které potřeboval 186 zápasů. Nutno podotknout, že Lukakovi je stále pouze 24 let a má před sebou mnoho let aktivní kariéry. Zkušeností má tento hráč na rozdávání a byl by velikou posilou jakéhokoliv týmu po celém světě. Není proto divu, že za něj United i Chelsea byli ochotni poskytnout takovou sumu.

United s příchodem Lukakua získávají na obrovské ofenzivní síle. Složení v klasickém rozestavení 4-2-3-1 vypadá velmi nebezpečně. Nejvysunutějším hráčem bude právě Belgičan, který nahrazuje legendárního Zlatana Ibrahimoviče. Mezi nimi jsou sice nějaké herní rozdíly. Technicky na tom není Lukaku ani zdaleka tak dobře, ale orientaci ve vápně i gólový instinkt mají oba na vysoké úrovni. Čerstvá posila navíc může díky věku podstoupit mnohem více soubojů, často se hráčovi přezdívá "nový Drogba". A pokud si vzpomenete na nejlepší roky Mourinha jako trenéra Chelsea, bylo to právě ve spojení s legendárním africkým útočníkem. Tím síla týmu ale nekončí, za Lukakuem se nyní může poskládat trio v podobě Mchitarjana, Pogby a Maty. Z Manchesteru United se s tímto týmem stává jeden z aspirantů na titul. Pokud si vše sedne, může být útok k nezastavení. 

Ve fantasy světě se ale může přínos Lukakua trošku snížit. V Evertonu byl totiž středem pozornosti hlavně on, téměř všechny šance šly přes něj, byl totiž dominantní postavou ofenzívy týmu. Hovoří o tom jasně také statistiky vstřelených branek nebo vyslaných střel. Nejlepším hráčem je v obou případech právě Lukaku. Na jeho 25 branek se alespoň trošku nepřibližuje nikdo, druhý v pořádí je až Ross Barkley se slabšími pěti góly. Belgičan je také nejaktivnějším střelcem Evertonu, s 80 vyslanými pokusy z vápna (a dalšími 40 mimo) je až dvojnásobně aktivnější, než anglický ofenzivní záložník. 

Lukaku byl také velmi výhodný proti silnějším týmům jako Manchester City, Chelsea či Liverpool. Vzhledem k tomu, že Everton nepatří ke špičce ligy, byl útočník dostupný za poměrně příjemné ceny v zápasech s top čtyřkou ligy. A hráč jeho kvalit dokáže vstřelit branku komukoliv. Nyní bude v herně FanTeam patřit vždy k nejdražším k fotbalistům nejen celého týmu, ale možná dokonce kola. Do cash-games se stále bude jednat o solidní variantu, která po většinu zápasů nezklame. Jako ale tajný pick ve větších GPP turnajích zřejmě nikoliv. Návratnost investice u něj nemusí být taková, navíc bude oblíbenou volbou většiny manažerů.

Diskuse k článku

Přidat komentář
Pokud se chcete zapojit do diskuze, musíte být přihlášeni. Přihlásit se můžete zde.