Premier League a expected goals - jak kvalitní šance si týmy vytvářely ve 33. kole?

Uplynulé kolo anglické Premier League z pohledu statistiky expected goals.

Fotbal | 10.04.2018 | Filip Novák
Sdílej článek

Leicester 1:2 Newcastle United (xG 0,88 - 0,31)

Už na třetí výhru v řadě dosáhl o víkendu Newcastle United. Zatímco však ve 32. kole na své půdě porazil s velkým přehledem bezzubý Huddersfield, tentokrát rozhodně tak dominantní nebyl. Ačkoli na hřišti Leicesteru jeho hráči dokázali vsítit dokonce dvě branky, těch očekávaných bylo pouze 0,31.

První přesný zásah Newcastle zaznamenal v 18. minutě, kdy skóre zápasu otevřel z hranice pokutového území dobře umístěnou střelou Jonjo Shelvey a druhou branku přidal čtvrt hodinu Ayoze Peréz, který z velké dálky využil nedorozumění mezi domácí obranou a brankářem Kasperem Schmeichelem. V 83. minutě utkání korigoval na 1:2 Jamie Vardy, jinak si ale ani Leicester příliš mnoho zajímavých příležitostí nevypracoval. Utkání by slušela spíše remíza.

Stoke 1:2 Tottenham (xG 1,4 - 1,3)

Zápas, do kterého nastupovali jako velcí favorité hosté z Tottenhamu, nakonec tak jednoznačný průběh rozhodně nenabídl. Jednalo se o vyrovnané střetnutí, které ve prospěch svěřenců Mauricia Pochettina rozhodl ve velké pohodě hrající Christian Eriksen. Ten se trefil dvakrát v rozmezí jedenácti minut druhého poločasu a přestože mezi jeho trefy Stoke dokázalo vklínit branku Mame Dioufa, na bodový zisk to nakonec nestačilo.

Kromě těch, které skončily brankami, měly oba týmy ještě několik zajímavých příležitostí a i v tomto případě bylo k vidění spíše remízové utkání. Což pro Stoke krčící se na předposledním místě ligové tabulky může být mírným povzbuzením do dalších bojů o záchranu. Tottenhamu naproti tomu už pravděpodobně účast v dalším ročníku Ligy mistrů nikdo nesebere, pátá Chelsea totiž pouze remizovala s West Hamem a na Kohouty ztrácí šest kol před koncem propastných 10 bodů.

Watford 1:2 Burnley (xG 0,99 - 0,97)

Pohádka bezejmenného týmu z Burnley pokračuje. V dalším z pohledu xG remízovém klání se mu povedlo otočit jeho průběh a sebrat na venkovním hřišti všechny tři body Watfordu, což je skvělý počin. Clarets si připsali čtvrtou ligovou výhru v řadě a lepší formu už mají momentálně pouze Tottenham s Manchesterem United. Pevně drží sedmou příčku tabulky se sedmibodovým náskokem na Leicester a pětibodovou ztrátou na londýnský Arsenal.

Chelsea 1:1 West Ham (xG 2,09 vs 0,33)

Chelsea sice měla v domácím utkání proti West Hamu výrazně navrch, svoji dominanci ovšem dokázala přetavit pouze v jedinou branku a protože hosté z prakticky jediné výraznější šance skórovali, Ligu mistrů si v příští sezóně zřejmě nezahraje. Blues svého soupeře výrazně přestříleli a míč měli na svých kopačkách vlastně neustále, ale Willian, Morata ani Giroud své šance nevyužili.

Manchester City 2:3 Manchester United (xG 3,42 - 0,98)

Oslava titulu se minimálně na týden odkládá, Manchester City nedokázal na své půdě porazit rivaly z United zejména kvůli špatné koncovce, protože obrovských příležitostí, které neskončily brankou, měli opravdu požehnaně. Tým pod vedením Josého Mourinha si naopak vytvořil pouze tři šance a každou z nich chladnokrevně proměnil, čímž Pepu Guardiolovi po středeční prohře s Liverpoolem připravil další nesmírně frustrující večer.

Arsenal 3:2 Southampton (xG 1,59 - 2,36)

Southampton na půdě Arsenalu bojoval o záchranu seč mu síly stačily a byl lepším týmem, nakonec však nezískal ani jeden bod. Saint na Emirates Stadium nejprve vedli, následně srovnali na 2:2, ale výhru jim devět minut před koncem sebral svojí druhou brankou v zápase Danny Welbeck. Frustrovaní hráči Southamptonu tak nadále okupují první sestupovou příčku s tříbodovým odstupem na Crystal Palace, ovšem s jedním zápasem k dobru.