Překvapivá zpráva ze zámoří. Draft Kings a FanDuel se dohodli na budoucí spolupráci 

Herny se dohodly na spolupráci, cesta k ní ale nebude tak jednoduchá, jak se možná zdá.

Ostatní | 25.11.2016 | Jakub Šedivý
Sdílej článek      

Zpráva o spojení dvou největších amerických daily fantasy sports heren přišla jako blesk z čistého nebe. Několik posledních měsíců se sice o možné spolupráci spekulovalo, nikdo však nečekal takhle rychlý průběh událostí. Dohoda nejvyšších představitelů společností spatřila světlo světa již před několika dny. Nedávné spekulace ohledně propojení se potvrdily, novým CEO firmy se stane Jason Robins z Draft Kings a předsedou představenstva zase Nigel Eccles z FanDuelu. Do představenstva budou také přidáni tři zástupci z každé herny a jeden zcela nezávislý.

Obě fantasy herny budou v nejbližší době pokračovat ve svých běžných aktivitách. Minimálně do konce sezóny letošní NFL nepocítí hráči žádnou změnu. Oblíbený Super Bowl je naplánovaný na 5. února. Podle odhadů by mohla nová společnost naplno fungovat až ve druhé polovině příštího roku. Herny stále řeší finální logistické kroky, tedy jakým způsobem budou operovat a nabízet turnaje svým hráčům.  

Podle důvěrných zdrojů časopisu Forbes se zatím společnost přiklání k variantě, že se bude jednotně operovat pod značkou Draft Kings. Znamenalo by to tedy úplný konec Fanduelu, prvního fantasy velikána v USA? Je pravda, že i se dvouletým zpožděním dokázali lidé z Draft Kings svého největšího rivala ve velikosti dokonce předehnat a síla značky je rozhodně na strany této herny, ovšem zahazovat dlouhodobě budovanou image FanDuelu nemusí být ve finále správný krok. Na konečné rozhodnutí je však stále ještě spousta času.

Antimonopolní úřad zpozorněl

Cesta ke spolupráci ale nemusí být tak jednoduchá, jak se na první pohled může zdát. Nově vytvořená společnost bude muset nejdříve projít přes antimonopolní úřad, který situaci bedlivě sleduje. Nová herna „DraftDuel“, jak se s oblibou spojení přezdívá, v současné chvíli totiž ovládá 90-95 % DFS trhu v Americe. Díky spojení si může společnost zcela jednoduše vytvořit monopol a vyškrtnout ze hry jakékoliv menší fantasy poskytovatele. Mezi ně patří například i společnost Rosters, která poskytuje fantasy zázemí různým zájemcům. Například známá celebrita Dan Bilzerian podniká právě na této síti se svou značkou BlitzFantasy.com.

Pokud se v USA v jakékoliv oblasti rozhodne spojit jednička a dvojka na trhu, projde přísnou a důkladnou kontrolou správními orgány. Právní expert Marc Edelman vydal prohlášení, že cesta k zisku povolení bude velice náročná. Kromě kompletní dominance na trhu se jedná i o další problémy. Například díky spojení bude stačit společnosti zaplatit pouze jediný vstupní poplatek do některých států a tím tak ušetří zbytečné výdaje. Stejně tak mohou velké sportovní ligy nebo kluby ovlivňovat kroky jediné dominantní společnosti. Vlastníci klubů jsou totiž důležitými investory v obou DFS hernách. 

Budoucnost je v tomto ohledu nejasná, ale pokud by si společnosti nebyly jisty, že povolení nakonec dostanou, pravděpodobně by se do takhle velkého kroku nepouštěly. Obě herny si v posledním roce prochází značnými právními těžkostmi, které nakonec ovšem dokázaly ve finále překonat. Každopádně se jedná o další test pro americký fantasy svět.   

Diskuse k článku

Přidat komentář
Pokud se chcete zapojit do diskuze, musíte být přihlášeni. Přihlásit se můžete zde.