Předpovídání podílu vlastnictví při draftu 

Důležitou součástí úspěšného hraní Daily Fantasy Sports není jen správně odhadování výsledků, ale také předpovídání myšlení ostatních manažerů a jejich způsobu draftování.

Strategie | 25.07.2016 | Jakub Šedivý
Sdílej článek      

Po delším hraní Daily Fantasy Sports lidé často upadnou do stereotypu a soustředí se na jedinou věc – odhadování úspěšných sportovců a výsledků. Zaměří se tak pouze na zisk bodů a nepřemýšlí nad tím, koho budou draftovat ostatní manažeři. Zaměňují si pravou podstatu hry, protože DFS není o tom hledat co nejlepší sestavy a výsledky, cílem je především porazit ostatní soupeře v turnaji. Je samozřejmě důležité se v zápasech vyznat a správně draftovat, ale nesmí se zapomínat ani na lidský faktor ve hře. Po čase zpravidla všichni opakují při analýze stejné postupy. Některé z nich si rozebereme zde v článku. 

Proč jsou vlastnictví důležité?

Veliké GPP turnaje hrají stovky hráčů, pokud v nich chcete být dlouhodobě úspěšní, musíte pochopit prostředí, ve kterém se pohybujete. Málokdy se povede trefit perfektní a bezchybnou sestavu. Vašim cílem by nemělo být hledání co nejlepších výsledků, ale spíše snaha být lepší než ostatní. Jednou může stačit x bodů a podruhé zase y bodů, není zkrátka dopředu dané, jaký zisk potřebujete. Snažte se být při draftu chytřejší než ostatní.

Pokud budete během svých zápasových analýz přemýšlet také o ostatních hráčích, dostanete se opět o kus dále. Snažte se během každého turnaje sledovat i jiné sestavy, ne pouze tu svou. Věnujte pozornost oblíbeným sportovcům a kombinacím, v budoucnu se vám tyto znalosti budou hodit. V dalším kole pak můžete předpokládat, za jakými volbami půjde masa a následně zvolit, zda se jim vyhnout nebo některé z nich vzít také.

Evropské herny zatím nenabízejí přehlednou tabulku, která by ukázala hned po začátku turnaje podíly vlastnictví všech sportovců v daném kole. Prozatím se lze dívat pouze ručně do sestav svých soupeřů, ale v budoucnosti bychom se novinky v podobě tabulky měli dočkat. Není momentálně nutné si projíždět několik hodin všechny line-upy a zapisovat si, kdo koho draftoval. Stačí se podívat na několik manažerů a zjistíte, že způsob vybírání sportovců je u většiny velice podobný. Ostatní lidé tento čas k analýze ostatním pravděpodobně neobětují, a vy tak získáváte další výhodu. 

Jste dobří v odhadování výsledků?

Odpovíme za vás a rovnou řekneme, že ne. Alespoň ne tak dobří, jak si sami myslíte.

Každý hráč v jakémkoliv turnaji má teoretickou šanci na vítězství, i když někdy velice nízkou. Existuje velké procento pole, které do své sestavy zvolí stejného fotbalistu nebo hokejistu. Často je k vidění, že podíl vlastnictví některých hráčů překračuje jejich skutečný potenciál. Znamená to, že dané pole manažerů špatně přečetlo situaci. Až přilíš věří úspěchu, soustředí se na jeho možný bodový zisk a zcela zapomínají na scénář, kdy se sportovci nepovede nic. 

Pokud zvolíte někoho, koho má většina pole v turnaji, nikam se v tabulce neposunete. Pakliže však budete přemýšlet jinak, zvolíte ne tak jasnou volbu a ta vám zrovna uspěje, poskočíte směřem výše o dost rychleji. Většinu hráčů v GPP sráží špatné odhady, naším cílem je pokusit se je najít a vydělat na nich. Nelze totiž s přesností předpovídat sportovní výsledky a úspěchy hráčů, ale chyby ostatních ano. 

Jaké faktory rozhodují

Odhady expertů: Lidé vnímají celkové názory, ať už z různých DFS webů nebo například médií. Pokuste se tyto názory sledovat a ty následně zpracovat ve svůj prospěch. Pokud se většina expertů v podobě bývalých sportovců na něčem shodne, je šance, že tento názor přeberou i DFS manažeři. Vhodné je sledovat také doporučené picky například z některých zahraničních webových stránek. Nejsledovanějším portálem je server RotoGrinders.com, ze kterého čerpá nejvíce lidí. Pokud budete sledovat jejich doporučené hráče například k NHL, je velice pravděpodobné, že tito hokejisté budou i v turnajových sestavách. 

Důležitost hráče: Každý sport má svá specifika a faktory, na které je třeba se zaměřit. Ve fotbale se bude jednat především o gólový potenciál hráčů, v hokeji například přesilovkový čas a v NBA počet minut, které hráč dostane. Roli hraje i to, jak je který sportovec známý a důležitý. Například Zlatan Ibrahimovič, posila Manchesteru United, bude určitě zpočátku často vlastněným mužem pouze díky svému jménu. Gólů však může v některém kole dát stejně, jako méně známý útočník z jiného celku. 

Sázkové kanceláře: Kurzy bookmakerů jsou často zdrojem informací pro většinu DFS manažerů, sledujte je také. Nejen, že pomohou vaši analýze, můžete díky ním navíc pochopit myšlení hráčů v turnaji. Čím příznivější kurz je, tím existuje větší šance, že nějaký sportovec bude zvolen do sestavy. 

Match-up: Hráči se obvykle zaměřují na příznivé zápasy. Pokud je někdo velkým favoritem, dá se předpokládat, že budou sportovci z daného týmu vybráni do sestav. Co když ale favorit zrovna vybouchne a s ním i většina pole v turnaji? Ve sportu není nic jasné a pokud budete v tu chvíli připraveni s jinými hráči, poskočíte v tabulce výše. 

Cena: Hodnota hráčů vstupuje do draftu také. Nejúspěšnější z nich se objevují na vrchních příčkách seznamu, a divili byste se, kolik lidí si je díky tomu volí. V herně FanTeam se navíc ceny mění podle toho, jakou má sportovec šanci na úspěch, což už samo o sobě dává velkou nápovědu ostatním. Platí to také opačně, velice levné a zajímavé varianty bude brát také každý. Sledujte ceny a předpokládejte, kdo koho bude do svých sestav brát. 

Naučené postupy: Lidé po čase upadnou do stereotypu a jejich analýza i draft se neustále opakuje. Pokud se někomu povede vyhrát turnaj, obvykle se snaží volit stejný postup, který mu kdysi přinesl úspěch. Některé strategie lidí jsou brzy čitelné, a toho vy můžete využit. Hráči rádi obvykle dávají na nedávnou formu sportovců, snažte se tedy držet přehled o tom, kdo je momentálně v kurzu a kdo naopak ne. Jamie Vardy měl po celý rok díky své střelecké formě velikou oblibu a pravděpodobně ji bude mít i tu nadcházející. Dalším příkladem může být Eden Hazard, kterému se po většinu roku nedařilo byl lidmi i médii brzy zavržen. Ke konci sezóny se ale opět chytil, a v posledních 5 zápasech vstřelil 4 branky. Jeho podíl vlastnictví byl ale o dost menší, protože panovalo všeobecné přesvědčení, že Hazardovi se letos nedaří. 

Shrnutí

DFS je hra lidí proti lidem, ne hra tipování výsledků. 

Při analyzování bychom tedy měli přemýšlet také o ostatních hráčích a tyto informace využívat. Pokud vidíme, že většina pole ve velkém turnaji bude až příliš věřit nějakému sportovci, bude lepší se zaměřit na nějakou alternativu. Pochopením strategie ostatních proti nim získáváme výhodu, jinými slovy - můžeme vydělávat na jejich chybách. 

*Článek byl volně přeložen a inspirován autorem ChrisGimino ze serveru RotoGrinders.com. 

Diskuse k článku

Přidat komentář
Pokud se chcete zapojit do diskuze, musíte být přihlášeni. Přihlásit se můžete zde.