Začínáme: Poprvé u draftu 

Pokud jste ještě nikdy žádnou fantasy hru nehráli, zřejmě se v novém prostředí cítíte zcela ztraceni. Pro lepší orientaci vám přinášíme shrnutí těch největších základů. Důležité je dát si pozor například na bodové hodnocení hráčů, protože to se v každé herně liší.

Jak začít? | 25.05.2016 | Jakub Šedivý | komentáře: 5
Sdílej článek      

Turnaj

Na výběr je vždy z několika turnajů, které se liší svou podstatou. Detailněji si můžete o velkých turnajích přečíst zde, a o menších zde.  Ve stručnosti jenom připomeneme:

V guaranteed Prize pool (GPP) se obvykle sejde vysoký počet účastníků a hraje se o hernou garantované peníze. Výplatní struktura je postavena především pro tři nejlepší, a tudíž je třeba získat vysoký počet bodů a umístit se co nejvíce vepředu. Největší turnaje ve Fantasy Premier League se odehrávají v herně FanTeam.

V cash games (CG), ať už double-up nebo H2H, hrajete proti menšímu počtu soupeřů. Není potřeba tedy porazit takové množství hráčů, stačí si poradit s půlkou osazenstva respektive jedním člověkem. 

Rozpočet

Každá herna má jinak nastavený rozpočet a ceny hráčů. Na většině hernách, například Fanteam, je obvykle základ $100m ve virtuální měně, kterou lze využít pro vybrání nejlepší jedenáctky. Rozpočet celý využít nemusíte, za jeho plné nevyužití ovšem žádné bonusové body nedostanete. Cena hráčů se obvykle odvíjí od aktuální formy, přesto je mezi hlavními evropskými poskytovateli jeden veliký rozdíl.

FanTeam zvolil originálnější model. Cena hráčů neroste podle výkonů, ale odvíjí se podle match-upu. Jeden z nejlepších útočníků Premier League, Sergio Aguero, bude mít proti sestupujícímu týmu typu Aston Villa pravděpodobně nejvyšší cenu ze všech. Pokud se ale argentinský forward následující kolo setká například s Arsenalem, jeho cena bude nížší, protože klesá i jeho šance na to se gólově prosadit. 

Fanaments nebo Premier Punt mají nastavený model, který je podobný největší zámořské herně Draft Kings. Hráč má určenu svoji základní cenu a ta roste nebo padá podle aktuální formy. Pokud vstřelí v každém kole branku, jeho cena bude neustále růst a může se klidně dostat do tak vysokých vod, kdy již nebude výhodné sportovce využít.

Systém FanTeamu přináši do draftu jinou výzvu, kterou lze ukázat nejlépe na dalším příkladu. Dejme tomu, že levý bek Gael Clichy se přes Aleksandra Kolarova nedostane celou sezóny do sestavy. Na Fanaments bude mít Francouz neustále nejnížší cenu $4,5m a pokud se objeví v základní sestavě, může se stát levnou variantou do obrany. Na FanTeam bude ale stále ohodnocený podle match-upu, v příznivém zápase skoro zadarmo tedy nebude. 

Rozestavení

Dá se kombinovat různě podle potřeby, obecně se ale nejvíce vyplatí rozestavení 3-4-3, ve kterém je největší gólový potenciál. Vstřelené branky jsou to, co přináší nejvíce bodů. V některých kolech nemusí být naopak na škodu postavit trošku defenzivnější sestavy a pokusit se sesbírat čistá konta. Ideální strategie to ale není, protože stačí jedna chyba v defenzíve a bonus je pryč. Obránci se tak často gólově neprosazují a proto body jinde nenahrají. U FanTeamu je také potřeba vybrat jednoho náhradníka, který v případě neúčasti někoho z vašich hráčů nastoupí.

Možnosti výběru: Gólman: 1; Obrana: 3-5; Záloha: 3-5; Útok: 1-3

Draftujeme

Zde se ke slovu dostává umění fantasy hráčů. Komu se bude dařit, kdo může překvapit a kdo naopak zklame? To je jen malý zlomek otázek, na které se musíte sami sebe ptát. Po důkladné analýze zápasů, statistik, kurzů sázkových kanceláří, zranění a dalších faktorů, přichází na řadu draft. Důležité je najít nejlepší poměr cena/výkon. Dobrá základní poučka je ta, že by měl hráč svým bodovým ziskem splatit alespoň 1-1,5 své ceny. Čím více, tím lépe. 

Bodové hodnocení hráčů

Stejně jako v případě rozpočtu platí také to, že každá herna ohodnocuje výkony hráčů jiným systémem. Princip je ale u všech poskytovatelů podobný. Počítat můžete vždy s bonusem za čisté konto pro gólmany i obránce a body za góly nebo asistence. Fanaments ohodnocují hráče i podle menších úspěšných zákroků během hry, jako například čisté odebrání míče. Stejně tak dostane gólman bod za každý úspěšný zákrok nebo zisk balónu. I to může hrát roli při vybírání nějakého hráče, protože v konečném součtu se počítá takřka vše.

Fanteam body za jednotlivé zákroky nenabízí, místo toho zde funguje princip bonusových bodů podobně jako ve Fantasy Premier League. Hráči jsou během utkání počítány veškeré aktivity a tři nejlepší získají bonus. Nově jsou bodovány také výhry (+1b) a prohry (-1b). U brankářů je bod udělován za každé tři zákroky. Je třeba si bodové hodnocení hráčů pečlivě nastudovat a zjistit, za co vše lze ohodnocení získat. Ve velkých turnajích i jeden bod může rozhodnout o lepší pozici a větším peněžním zisku. 

Diskuse k článku

Přidat komentář
Pokud se chcete zapojit do diskuze, musíte být přihlášeni. Přihlásit se můžete zde.


ghavelka
06.06.2016 22:38:27

Začal jsem hrát na fanteamu, protože mi příjde jednodušší sestavit tým 5 hráčů než 11, a taky jsem dostal díky vám ticket za 11E, který jsem zatím nepoužil, protože se ve světě DFS teprve zorientovávám, má ticket nějákou platnost? Ale k věci: všiml jsem si, že většina dobře umístěných hráčů používá rozestavení s 2 obránci, proč tomu tak je? Díky za odpověď.

 JakubSedivy
06.06.2016 23:48:23

RE: ghavelka 2016-06-06 22:38:27
Dobrý den. Vysoko se zatím umisťují sestavy se dvěma obránci díky tomu, že na turnaji Copa América nepadají moc góly (za prvních 5 zápasů pouze 4). Když se nikdo výrazněji neprosadí, dostanou se do popředí obránci, protože jako jediní hráči z utkání získali více bodů díky čistým kontům. O to více je to specifické v turnajích po pěti fotbalistech, kde záleží pouze na výsledku jednoho zápasu. Mexiko s Uruguayí statistiku trošku zlepšilo, ale zrovna se trefili stopeři z obou týmů – opět bodují hlavně beci a tak kdo je měl v draftu, dostal se nahoru. Snad už se týmy na turnaji trošku rozstřílí, ale pokud ne, může být také vhodnou strategií se soustředit na obrany a klidně zvolit nějakého beka kapitánem. Co se týče platnosti ticketu na FanTeam, necháme si zjistit přesně od herny a dáme vám brzy vědět.

 inf
07.06.2016 15:42:48

RE: ghavelka 2016-06-06 22:38:27
Zdravím, tikety nemají žádné datum expirace, využít je můžete, kdy budete chtít.

Qaik 2z4
15.06.2016 12:32:03

Zdravim.Jak prosim na herne FANAMENTS oznacim kapitana,Diky.

Qaik 2z4
15.06.2016 12:36:12

Omluva.Uz jsem na to prisel.