Olympijský hokejový turnaj: Vše, co potřebujete vědět o českém výběru 

Jednou z nejsledovanějších událostí nadcházejících 23. olympijských her, které hostí jihokorejský Pchjongčchang, bude hokejový turnaj, do něhož vstoupí také český národní tým. Kdy hraje, v jakém složení nastoupí a další důležité informace, se dozvíte v našem shrnutí.

Hokej | 31.01.2018 | Filip Novák
Sdílej článek      

Je na čase vytáhnout staré videokazety (a při té příležitosti raději i kapesníky, protože i po té době je to stále nesmírně emotivní záležitost) nebo alespoň otevřít Youtube a začít si připomínat vítězství našeho hokejového týmu na zimních olympijských hrách v Naganu. Turnaj století, jak se mu mezi experty přezdívá, se uskutečnil v roce 1998, tedy přesně před dvaceti lety a my v době tohoto kulatého výročí budeme moci sledovat další zimní Olympiádu konanou na asijském kontinentu.

Pokud se bavíme čistě o hokejovém turnaji, bude to letos něco zcela odlišného. Zatímco tehdy se zástupci NHL dohodli s Mezinárodním olympijský výborem a IIHF na historicky prvním přerušení nejslavnější ligové soutěže světa a v Japonsku se díky tomu mohli o medaile utkat ti nejlepší sportovci světa, letos jsme se opět vrátili do doby před Naganem. Vedení soutěže v čele s Garym Bettmanem hráče nepustilo ani poté, co se IIHF zavázala uhradit až 20 milionů dolarů na cestovní náklady a pojištění.

(foto: profimedia.com)

Avšak stalo se, nemá cenu se nad nastalou situací utápět žalem. Ba právě naopak. Olympijský hokejový turnaj je totiž i přesto vítaným zpestřením skvělého sportovního roku 2018, kterému vévodí letní fotbalové Mistrovství světa v Rusku. Důvodů je hned několik - prestiž spojená se ziskem olympijských medailí je stále obrovská, i na evropských kluzištích se pohybují skvělí hráči, z nichž mnoho strávilo řadu let své kariéry právě v NHL a co si budeme povídat, šance na výrazný úspěch se tím našemu výběru pravděpodobně zvýšili. Mezinárodní hokejové akce jsou navíc v našich končinách nesmírně populární, každoroční fanouškovské šílenství doprovázející jarní mistrovství světa budiž pádným důkazem. 

Systém turnaje navíc přisuzuje velkou důležitost každému zápasu, tudíž je nutné hrát naplno už od samého začátku, protože každá bodová ztráta může mít nedozírné následky. Ve skupině A se Česká republika utká postupně s výběry Jižní Koreji, Kanady a Švýcarska. Vzhledem k časovému posunu je třeba počítat s tím, že si na několik utkání budete muset přivstat. Ve skupině to platí zejména o souboji s Kanadou, který bude zahájen už krátce po čtvrté hodině ranní. Se Švýcarskem budeme hrát v 8:40 hodin a nejpřívětivější je v tomto ohledu zahajovací zápas proti domácímu výběru, jehož úvodní vhazování je na programu v 13:10.

Složení skupin hokejového turnaje na ZOH 2018

Skupina A

 • 1. Česká republika
 • 2. Švýcarsko
 • 3. Kanada
 • 4. Jižní Korea

Skupina B

 • 1. OSR (olympijští sportovci z Ruska)
 • 2. Slovensko
 • 3. USA
 • 4. Slovinsko

Skupina C

 • 1. Německo
 • 2. Švédsko
 • 3. Norsko
 • 4. Finsko

Rozpis skupinových zápasů českého národního týmu:

 • Česká republika vs Jižní Korea, čtvrtek, 15. února od 13:10 hodin
 • Kanada vs Česká republika, sobota, 17. února od 4:10
 • Česká republika vs Švýcarsko, neděle 18. února od 8:40

Formát turnaje

Do hokejového turnaje na zimních olympijských hrách v jihokorejském Pchjongčchangu zasáhne 12 národních mužstev, které byly rozděleny do tří skupin. Do čtvrtfinálových bojů přímo postupují pouze vítězové skupin a nejlepší tým na druhém místě. Zbylá osmička se následně v kvalifikaci utká o zbylá čtyři postupová místa.

 • Kvalifikace o play off: úterý, 20. února, 4:10, 8:40 a dva zápasy v 13:10
 • Čtvrtfinále: středa, 21. února, 4:10, 8:40 a dva zápasy v 13:10
 • Semifinále: pátek, 23. února, 8:40 a 13:10
 • Utkání o 3. místo: sobota, 24. února, 13:10
 • Finále: neděle, 25. února, 5:10

Nominace české reprezentace na olympijské hry 2018

A tím se konečně dostáváme k tomu nejdůležitějšímu, a sice přesné podobě sestavy českého týmu, kterou má na svědomí hlavní trenér Josef Jandač a jeho realizační tým. Ten se podle očekávání rozhodl vsadit na zkušené hráče, v nominaci se neobjevilo ani jedno vyložené překvapení. Tím zdaleka nejostřílenějším borcem je šestatřicetiletý útočník brněnské Komety Martin Erat, který odcestuje již na své čtvrté olympijské hry. Zařadí se tím po bok Jiřího Holíka, Vlasty Bubníka, Dominika Haška, Patrika Eliáše a Tomáše Kaberleho. Pět účastí má na svém kontě pouze Jaromír Jágr

Dvakrát se v těchto kláních představil Roman Červenka, což je zároveň hráč, jenž v rámci výběru nasbíral nejvíce reprezentačních startů; v době nominace konkrétně 138. Zasloužilými reprezentanty jsou také Petr Koukal, Ondřej Němec, Jan Kovář a Jakub Nakládal, ti všichni za národní tým nastoupili více než stokrát. Nejvíce borců si na živobytí vydělává v ruské KHL (15), sedmička Bartošák, Němec, Erat, Gulaš, Mertl, Vondrka a Koukal působí v české Tipsport extralize a trio Birner, Červenka, Kubalík ve švýcarské NLA.

Martin Erat

(Foto: Stanislav Souček)

Z členů širšího kádru z nejrůznějších důvodů chybí například Zbyněk Michálek, Martin Růžička, Jakub Krejčík, Jakub Klepiš, Jakub Lev, Robin Hanzl, Libor Šulák nebo třeba Milan Doudera. Samostatnou kategorií jsou mladíci, po jejichž zvolení do sestavy mnoho fanoušků hlasitě volalo. Ti ale nakonec zcela absentují.

„Je to obrovský talent, který bude hrát v budoucnu v nároďáku prim. Nevzali jsme ho, protože seniorský hokej je jiný, navíc na něj není ještě fyzicky připravený, jelikož mu chybí muskulatura. To ale neznamená, že nemusí dostat šanci třeba už na mistrovství světa," vyjádřil se Jandač během oficiální tiskové konference na adresu Martina Nečase a v jeho plánech nefiguruje ani osmnáctiletý Filip Zadina, mimo jiné člen All-Star týmu letošního MS hráčů do 20 let a hráč, o kterém se stále častěji mluví jako o dvojce nadcházejícího draftu za jasnou jedničkou Rasmusem Dahlinem.

Přitom Švédové z teprve sedmnáctiletého obránce Frölundy udělali nejmladšího hráče turnaje a mladíkům věřili třeba také Finové, kteří svoji důvěru vložili hned do dvou účastníků již zmíněného juniorského šampionátu. A sice obránce Mira Heskainena a útočníka Eeliho Toivanena.

Rasmus Dahlin - hráč, kterého byste měli během turnaje bedlivě sledovat (foto: nhl.com)

Brankáři: Patrik Bartošák (Vítkovice), Pavel Francouz (Čeljabinsk/KHL), Dominik Furch (Omsk/KHL).

Obránci: Michal Jordán, Jan Kolář (oba Chabarovsk/KHL), Ondřej Němec (Kometa Brno), Tomáš Kundrátek (Nižnij Novgorod/KHL), Vojtěch Mozík (Podolsk/KHL), Jakub Nakládal (Jaroslavl/KHL), Adam Polášek (Soči/KHL), Ondřej Vitásek (Chanty-Mansijsk/KHL).

Útočníci: Milan Gulaš, Tomáš Mertl (oba Plzeň), Michal Birner, Roman Červenka (oba Fribourg-Gottéron/Švýc.), Martin Erat (Kometa Brno), Petr Koukal (Hradec Králové), Michal Vondrka (Chomutov), Roman Horák (Podolsk/KHL), Jan Kovář (Magnitogorsk/KHL), Dominik Kubalík (Ambri-Piotta/Švýc.), Lukáš Radil (Spartak Moskva/KHL), Michal Řepík (Slovan Bratislava/KHL), Jiří Sekáč (Kazaň/KHL), Tomáš Zohorna (Chabarovsk/KHL).

Generální manažer: Milan Hnilička.
Hlavní trenér: Josef Jandač.
Asistenti: Jiří Kalous, Václav Prospal a Jaroslav Špaček.

Olympijskému turnaji budeme na Fantasyman.cz samozřejmě věnovat velkou pozornost, v sérii článků si podrobněji představíme českou skupinu A, ta nejzajímavější jména turnaje, doporučené picky a mnoho dalšího. DFS turnaje jako již tradičně naleznete na Fanteamu a Zweeleru.

Diskuse k článku

Přidat komentář
Pokud se chcete zapojit do diskuze, musíte být přihlášeni. Přihlásit se můžete zde.