Možné spojení Draft Kings a FanDuel: Co všechno se musí vyřešit 

Američtí giganti Draft King a FanDuel zřejmě spojí síly. Majitelé společností ale čekají dlouhá jednání o budoucí spolupráci.

Ostatní | 14.11.2016 | Jakub Šedivý
Sdílej článek      

Spojí dvě největší americké fantasy herny své síly, nebo ne? Čím dál více se v zámoří hovoří o možném propojení DFS gigantů Draft Kings a FanDuel. Jako první se zprávou přišel portál ESPN, který sloučení považuje již za hotovou věc, akorát musejí nejvyšší představitelé společností doladit poslední detaily spolupráce. O teoretickém spojení obou heren se začalo spekulovat po finančně náročných soudních tahanicích mezi jednotlivými státy a fantasy světem. Ačkoliv se například ve státě New York podařilo nakonec zvítězit, musejí obě společnosti v rámci dohody zaplatit $6 miliónů dolarů. Důvodem je dosavadní způsob reklamní kampaně, který nebyl dostatečně transparentní vůči hráčům.

Před rokem by spojení těchto dlouholetých rivalů nepřipadalo ani v úvahu. Dříve, ještě před začátkem soudních bitev, se herny přetahovaly o pozici jedničky. Situace by se dala přirovnat k jinému známému rivalství na online poli, a to dvojici PokerStars a FullTilt. Z tehdejší situace se současní majitelé DFS společností možná poučily a místo toho, aby některá z jejich firem vinou nedostatku peněz zcela skončila, se rozhodnuly raději spojit své síly a nadále profitovat. 

Draft Kings se k možnému sloučení vyjádřil již dříve pozitivními slovy. „Spolupráce by pro nás mohla být zajímavá. Nebudeme ale komentovat různé spekulace a drby, protože zatím nejsme schopní potvrdit, zda naše diskuze o spojení k něčemu dojdou.“ Pokud to ovšem dopadne, novým CEO společnosti by se podle Bloomberg.com měl stát Jason Robins, který momentálně kope za Draft Kings. Jeho protějšek a zřejmě brzy budoucí kolega Nigel Eccles zase předsedou představenstva. 

Otázka jedna: Bude se hrát na jedné platformě?

Obě herny dokázaly za poslední roky vybudovat velice silné značky, na které lidé slyší a věří jim. Ani jednomu se pravděpodobně nebude chtít zahodit svou vypracovanou identitu zcela do koše a spojit se pod toho druhého. Nabízí se tedy otázka, jak se bude nová společnost jmenovat a jak by teoreticky vypadala. Existuje několik možných variant. 

1. Herny by si nechaly svou značku i platformu a fungovaly by obě jako dříve. Sdílel by se akorát finanční zisk.
2. Vytvořila by se společná síť s uživateli a herny by fungovaly na vlastním skinu a identitě. Podobně jako funguje několik pokerových sítí.
3. Vybere se jedna z heren, na kterou se vše převede. Druhá bude pozastavena.

Nejpravděpodobněji se podle expertů jeví druhá možnost, která je zřejmě nejvýhodnější pro všechny. Při první volbě by se příliš neušetřilo a krok by tedy nedával takovou logiku. Pro trojku zase nehraje kompletní složitý přesun, protože by se „po cestě“ mohla ztratit veliká část jinak aktivních hráčů. Nejlépe se jeví propojení heren do jedné sítě, tedy nastavení jednotných turnajů, prizepoolů a koncepce. Hráči zůstanou na svém preferovaném skinu, který jim nejvíce sedí, a na něm pokračovali ve hraní fantasy sportů. Vše by bylo ale jednotně tvořeno do jednoho produktu.

Otázka dvě: Zůstanou všechny sporty?

Dotaz, který zajímá asi všechny americké fantasy hráče. Obě herny nabízí různé druhy sportů, například Draft Kings má ve své nabídce MMA nebo Nascar, FanDuel se naopak začíná čím dál více zajímat o fotbal. Největší spor ale nastává u fantasy golfu, který FanDuel kvůli možným legálním problémům zcela ignoruje. Golf je v herně Draft Kings nesmírně populárním sportem, pravidelně se například s vkladem $3 dá vyhrát až milión dolarů a turnaje rostou den ode dne. 

Problém ale nastává s americkou regulací online hazardu zvanou UIGEA. Ta nařizuje, aby se fantasy turnaje mohly odehrávat pouze v dlouhodobých soutěžích, ze kterých je možné čerpat statistiky. Několik golfových turnajů se ale odehrává samostatně a nespadají pod žádnou sérii. Z tohoto důvodu FanDuel raději golf zcela ignoruje, protože se nechce v budoucnu dostat do soudních problémů. Draft Kings ovšem žádný problém nevidí a produkt dále nabízí. Mezi CEO společností zde může nastat menší konflikt, Draft Kings se golfu nebudou chtít jenom tak vzdát, protože generuje velikou část zisku.

Otázka tři: Co s Texasem?

Další vyjednávaní nastane také v 27 miliónovém státě Texas. Dlouhé soudní tahanice nakonec donutily FanDuel uzavřít dohodu se státem a kompletně v něm zanechat všech aktivit. Naopak Draft Kings stále u soudu bojuje a snaží se v Texasu vytrvat. Tento stát ředstavuje velikou část hráčského pole, kterého by bylo škoda zanechat. Vše ale záleží na tom, jak dopadnou soudní tahanice.

Diskuse k článku

Přidat komentář
Pokud se chcete zapojit do diskuze, musíte být přihlášeni. Přihlásit se můžete zde.