Kam s kapitánskou páskou aneb zdvojnásobujeme body 

Důležitou součástí draftu je správné zvolení kapitána. Kdo z jedenácti vybraných hráčů si zaslouží pásku a s ní i dvojnásob bodů?

Strategie | 22.06.2016 | Jakub Šedivý
Sdílej článek      

Na první pohled se může zdát volba kapitána jednoduchá a jasná, ale i v tomto kroku dělá mnoho DFS hráčů chyby. Mít totiž správně zvolené „céčko“ je nesmírně důležitá věc, protože bez pořádného zdvojnásobení bodů se jen těžko umístíte na předních pozicích velkého turnaje. Podcenit výběr správného kapitána se nedoporučuje, i tato volba by měla dávat smysl a být promyšlená.

Góly vyhrávají turnaje

V drtivé většině případů by vaším kapitánem měl být někdo z útočníků. Právě oni mají po celou dobu zápasu největší potenciál na přínos bodů, a s ním tedy i jejich dvojnásobek. Pásku by měl dostat ten hráč, který má největší pravděpodobnost na vstřelení více než jedné branky v jednom zápase. Nesnažte se volit kapitánem pouze náhodně někoho ze tří útočníků, i v souvislosti s vybranou trojicí byste se měli pořádně zamyslet a zhodnotit formu, celkový pohled na utkání i hráčovu důležitost ve svém týmu. Vezmeme-li příklad z Eura 2016, tak právě Cristiano Ronaldo, ačkoliv se ještě gólově neprosadil, je pro své mužstvo hráčem číslo jedna. V každém zápase je pozornost upřena na něj a potenciál má vždy největší. Navíc nikdy nebude vystřídán v případě, že se týmu nebude dařit. Je nesmírně důležité mít kapitána, který bude po celou dobu na hřišti.

Pásku ale nemusí dostat vždy jen útočník, ačkoliv je obvykle nejlepší volbou. I někteří záložníci si „céčko“ zaslouží. Výborným příkladem je hráč Walesu Gareth Bale. V herně Fanaments je vedený jako záložník, ale ve skutečnosti nastupuje mnohem výše. Funguje spíše jako útočník, ale bodově hodnocený je jako hráč ve střední řadě. A zrovna Bale splňuje veškeré požadavky na kapitána - je gólový, zahrává většinu standardních situací a nikdy nebude střídán (samozřejmě nepočítáme zdravotní neduhy). Pokud se vám podaří objevit podobné případy, nebojte se je využít. Každá extra výhoda je v DFS velice cenná. 

Unikátní kapitán

V případě velkých turnajů stále platí, že sestavy musí být v nečem odlišné, což platí i  co se volby kapitána týče. Někdy se zápasy sejdou tak, že většina DFS manažerů volí podobné hráče a dává i stejné céčko. V loňské sezóně Premier League byli takovými hráči například Sergio Aguero nebo Jamie Vardy. Oba měli občas velice lehké zápasy a každý DFS hráč věděl o jejich gólovém potenciálu, který se snažili posunutím do role kapitána využít. Pokud se ale „svezete s davem“, vysoko v GPP se neumístite. 


Zdroj: gettyimages.com

Proto byste se měli snažit jít proti proudu a nevybirát úplně jasné volby. Pokud se prosadí útočník číslo jedna, vy se od davu neodtrhnete a „svezete“ se s ním. V GPP je vaším cílem top 3 umístění, a tak chcete někoho, kdo kapitánem nebude tak často, ale přesto bude oplývat potenciálem. Zkuste občas kapitánem zvolit váš unikátní draft, protože pokud se prosadí, poskočíte v turnaji rychle směrem nahoru. Útočníkům číslo jedna dávejte pásku hlavně v cash-games.

Obránce s „céčkem“?

Někdy se můžete setkat také s DFS manažery, kteří jako svého kapitána zvolí některého z obránců. Někdy to nemusí být špatná strategie, nicméně velice záleží na počtu zápasů v turnaji. Čím méně utkání se hraje, tím méně branek padne a tím pádem je větší prostor pro body za čistá konta. Občas se navíc mohou sejít zápasy, ve kterých padne opravdu málo gólů. V tomto případě nemusí být špatné jít na „jistotu" a zdvojnásobit bonus za nulu vzadu. Podobně lze tímto způsobem přistupovat i k 5-man turnajům na Fanteamu, které se skládají z jednoho zápasu. 

Pokud se ale turnaj skládá z většího počtu zápasů, vždy hledejte především góly. Jako příklad můžeme využít €15 GPP €2.000 GTD hraný na Fanaments. V půlce turnaje se zatím na předních pozicích umisťuje DFS hráč, který má jako svého kapitána Matse Hummelse z Německa. V prvních 4 utkáních (v době vzniku tohoto článku zbývají odehrát ještě čtyři) nepadlo tolik branek a když už, žádný z manažerů zrovna střílející fotbalisty neměl. V tomto případě pak poskočí nahoru především sestavy, které mají nejvíce bodů za čisté konto.

Někteří ale zvolili jako kapitána Maria Goméze, který nakonec udělal o bod více. Když se však podíváte na získané body, Goméz měl mnohem větší potenciál po celou dobu zápasu. Dá se říci, že každá střela na bránu od Goméze je možných 16 bodů, kdežto u Hummelse přijde strop v 60. minutě (+12b), kdy se bodový přísun vyčerpá. Útočník může po celou dobu svého pobytu na hřišti vstřelit gól, a to i v zápasech, které se nevyvíjí podle představ. Pokud by Německo inkasovalo, z Hummelsových hlavních bodů nebude nic. Zrovna německý hrot navíc nebyl tak často draftovaný a kdyby proměnil některé další ze svých šancí, bodů by přinesl mnohem více. 

Diskuse k článku

Přidat komentář
Pokud se chcete zapojit do diskuze, musíte být přihlášeni. Přihlásit se můžete zde.