Jaké hokejové statistiky sledovat – část 2. 

Další část hokejových statistik pro fantasy NHL či KHL, tentokrát se zaměříme na ty pokročilejší.

Jak začít? | 20.07.2016 | Jakub Šedivý
Sdílej článek      

Average Shot Distance Against (Avg.DIST) – Volně se dá tento název dá přeložit jako průměrná dálka vyslané střely. Tato statistika vám pomůže rozklíčovat, jak kvalitně funguje obranná fáze hry nějakého týmu. Z čím větší dálky totiž jejich soupeř vystřelí, tím lépe pro gólmana, protože nebude muset chytat náročné pokusy. Například na brankáře Jonathana Quicka z Los Angeles Kings šly nejčastěji střely z 11 metrů a měl tak nejlehčí práci ze všech gólmanů v lize. Hráči New Yorku Rangers naopak svému gólmanovi Henriku Lunqvistovi příliš nepomohli, protože na něj v průměru pustili pokusy z o dva metry menší dálky. 

Corsi (CF, CA) – V okejovém světě se jedná o jednu z těch novějších statistik. Je pojmenována po trenérovi brankářů Buffala Sabres Jima Corsiho, který chtěl přesněji zjistit, kolik práce jeho gólmani během zápasu mohou mít. Corsi počítá všechny vyslané střely, a to i včetně těch mimo bránu nebo blokovaných. Díky Corsi se dá měřit, jak moc mají hráči puk na svých hokejkách. Čím menší číslo, tím spíše se musí hokejisté bránit a za pukem se honí. Je však třeba se vždy podívat i na roli hráče v týmu. Ten, kdo nastupuje spíše do obranné třetiny a proti kvalitnímu útoku, bude mít Corsi většinou horší než někdo, kdo dostavá prostor především v ofenzívě. 

Fenwick (FF, FA) – Statistika velice se podobající Corsi, s tím rozdílem, že se v ní nezapočítávají blokované střely, protože autor a blogger Matt Fenwick je nevnímá jako dílo náhody, ale jako umění hráčů. Fenwick je o něco přesnější než Corsi, ale neznamená to, že je při analýze vždy lepší, zvažovat by se měla obě tato čísla. Podobně jako v předchozím případě i pomocí této statistiky zjistíte, jak moc mají hráči ve svém držení puk. 

PDO – Díky PDO lze odhalit, zda-li ve hře některého z hráčů převládá štěstí nebo spíše smůlu. Statistika počítá poměr střel a zákroků brankáře, kde základní číslo 100 (na některých stránkách 1000) je bráno jako průměr, kterého by se měli hráči držet. Cokoliv pod hodnotu 100 znamená, že se hokejistovi nedaří proměnovat šance a časem by se měla hodnota zvednout a společně s tím přijít i větší počet gólů. Hodnota převyšující stovku naopak znamená, že hráč trefuje více gólů než by měl a číslo postupem času spíše spadne.

***

Každá z těchto statistik nabízí svých dalších několik variant, které lze najít na webech se statistikami. Corsi jednotlivých hráčů lze například převést také na celkový poměr střel hokejistů v týmu. Pro kompletní přehled navštivte slovník některých z doporučených webů se statistikami jako Corsica.Hockey.

Diskuse k článku

Přidat komentář
Pokud se chcete zapojit do diskuze, musíte být přihlášeni. Přihlásit se můžete zde.