Jak přistupovat k overlayům v turnajích 

Nevybraná garance ve velkém turnaji je snem každého DFS hráče. V jakých případech se vyplatí overlaye brát a kdy ne?

Strategie | 07.07.2016 | Jakub Šedivý
Sdílej článek      

Pokud se do některého z turnajů zaregistruje menší počet hráčů, než bylo původně hernou plánováno a není vybrána oznámená garance, vzniká overlay (doplatek). Hráči tudíž hrají o větší podíl peněz. Pořadatelská herna musí doplácet chybějící peníze ze své kapsy a nadneseně se tak dá říci, že daruje bonus svým uživatelům. Díky tomu některé turnaje získávají na hodnotě a hráči v nich mohou vydělat více. Nevybrané garance jsou většinou noční můrou pořadatelů, a tak se jim snaží co nejvíce výhybat, občas se ale této situaci nelze vyhnout.

Důvody k nevybrání garance mohou být různé, nejčastěji nemají hráči čas kvůli jiným povinnostem anebo prostě nemají zrovna chuť hrát. V druhé polovině léta by Premier League DFS turnaje mohla řada uživatelů vynechat kvůli letnímu počasí, tudíž bude dobré overlaye v tomto období pečlivě sledovat. Fanoušci hokeje zase mohou využít doplácení v turnajích NHL, zde zejména v důsledku časového posunu.

Počítáme hodnotu overlaye

Čím větší overlay, tím samozřejmě lépe, většinou se však garance nevybere pouze těsně. Přesná hodnota overlaye se dá jednoduše spočítat.  

Doplácená € / počet účastníků = hodnota overlaye

Jako příklad využijeme turnaj z herny Fanaments, který se uskutečnil ke konci skupinové fáze Eura 2016. K buy-inu €15 byla nastavena garance €2000, při 10% raku to vychází na potřebných 148 hráčů k úplnému vybrání. Do turnaje se nakonec zaregistrovalo pouze 125 účastníků. Rozdíl 23 lidí nemusí vypadat na první pohled tak velký, ale převeďme čísla na náš výpočet:

312,5/125 = €2,5

Díky výslednému číslu zjistíte, že s každou registrací na overlayi  „ušetříte“ €2,5. Rake do turnaje máte zadarmo a od herny navíc dostanete bonusové euro. Částka je navíc dostatečně velká vůči buy-inu, pokud by se jednalo například o dražší turnaj s vkladem €55, overlay by tak zajímavý nebyl. V případě turnaje ke konci skupin na Euru se ale velice povedl, hráčů i peněz do vybrání chybělo dost a pokud někdo sledoval počet celkových účastníků až do uzavření sestav, vyplatilo se mu do hry poslat alespoň jeden lineup navíc.

Pokud turnaje nehrajete příliš často nebo se většinou registrujete pouze s jednou sestavou, měli byste i tak nabídku od herny sledovat a hledat možné doplácené turnaje. Určitě se vyplatí alespoň 10 minut před uzavřením registrací sledovat vývoj a pokud se někde rýsuje zajímavý overlay, určitě ho využit. Dá se i trošku zariskovat s bankrollem, protože na turnaji s nevybranou garancí vyděláváte automaticky více, než byste původně měli. Vždy však postupujte opatrně, overlay neznamená, že do hry můžete vyslat několik i nekvalitních sestav, stále byste se měli držet určitých standardů. Zároveň nepřeceňujte výšku overlaye a hledejte opravdu jen ty nejzajímavější. 

Diskuse k článku

Přidat komentář
Pokud se chcete zapojit do diskuze, musíte být přihlášeni. Přihlásit se můžete zde.