Jak herny ohodnocují hráče 

Umění DFS hráčů spočívá v nalezení podhodnocených hráčů a jejich využití v line-upech. Jak ale herny určují, kdo kolik stojí? Rozhoduje několik faktorů jako aktuální forma nebo zranění.

Jak začít? | 30.05.2016 | Jakub Šedivý
Sdílej článek      

Vyplatí se mi hráče draftovat anebo ne? Kdo je nadhodnocený a kdo naopak stojí tak málo, že ho musím využít? Při vytváření sestav budete řešit ceny hráčů neustále. Kromě správné analýzy statistik přichází na řadu další těžký úkol, a to poskládat co nejvýhodnější sestavu. Každý hráč stojí jinak, jeho cena se vyvíjí na základě několika faktorů.

Největší vliv na ohodnocení hráče je forma. Pokud se někomu daří a získává svými výkony velké množství fantasy bodů, cena poroste rychle nahoru. Na začátku nové sezony se hodnota vytváří podle úspěchů z předchozí sezóny. Když nějaký sportovec prochází krizí, a po delší dobu se neprosazuje, jeho cena začne klesat. V tomto případě je ideální trefit období, kdy špatnou sérii zlomí a vy ho ve své sestavě můžete mít za menší hodnotu. Dalším faktorem růstu nebo klesání cen je také využívanost. Oblíbení hráči jako Cristiano Ronaldo nebo Lionel Messi se často objevují v sestavách, a tím pádem se zvedá i jejich cena a bývají nejdražší ve výběru.

Zranění

Jednou z věcí, která výrazně zasahuje do cen hráčů, jsou zranění. Pokud nějaký sportovec na delší čas vypadne, jeho ohodnocení postupem času klesá a může se zastavit klidně až na minimální ceně. Sledujte tedy, jak jsou na tom aktuálně zranění hráči a kdy je šance jejich návratu do sestavy. Můžete díky tomu objevit poměrně levnou variantu a ušetřené peníze využít jinde. Stejně tak sledujte, zda má po zranění odehrát plné utkání nebo jenom část. Ztracené minuty na hřišti jsou i ztracenými DFS body.

Nováčci a nevyužití hráči

Ve fotbale mají obvykle nízké ceny také hráči, kteří během roku příliš nenastupují. Mohou to být například náhradníci nebo talentovaní mladíci. Někteří z nich se občas v základní sestavě objeví, proto je důležité sledovat, jaká základní jedenáctka zrovna nastoupí. Během minulé sezóny podobná situace nastala několikrát u Manchesteru City. Tým má na pravý i levý kraj obrany po dvou kvalitních hráčích, kteří se v průběhu roku často točili. A zejména v domácím prostředí je jakýkoliv hráč na tomto postu velice dobrou variantou, protože šance na čisté konto je vysoké a zároveň se dá předpokládat, že bude hrát hodně ofenzivně.

Match-up

Na Fanaments hraje match-up malou roli, mnohem více je tomu tak na konkurenční herně. FanTeam má vlastní způsob hodnocení hráčů, který závisí právě na daném zápase. Pokud hráč odehraje v sezóně 0 minut, bude jeho nezávisle na tom určená podle utkání. V příkladu využijeme opět Citizens a útočníka Bonyho Wilfrieda, kterého během minulé sezóny často trápila zranění a navíc se přes Sergia Aguera nedostal tolik do sestavy. Pokud ale vypadnul Argentinec a Bony dostal šanci, byla cena bývalého sparťana na FanTeamu podobná jako u jedničky City. Na Fanaments by v tomto případě měl reprezentant Pobřeží Slonoviny minimální cenu a pravděpodobně by se tak stal velmi využívanou volbou.

Návratnost investice

Při výběru hráčů by vaším cílem mělo být to, aby se vám investice do nich vrátila. Ze vzorku 30 náhodných fotbalových GPP turnajů na Fanaments, kterých se účastnilo alespoň 50 lidí, jste v největším počtu případů k výhře potřebovali 150 a více bodů. Co to znamená? Pokud využijete naplno celý rozpočet v hodnotě virtuálních $100m, měl by každý váš hráč udělat vydělat 1,4-1,5krát svojí hodnoty ve formě fantasy bodů. Tím dosáhnete celkově alespoň na 140 bodů, které by vám měly v GPP stačit na přední pozice. 

Je třeba dát si pozor především na předražené hráče, u nichž existuje pouze malá šance, že se vám investice do nich vrátí. Doporučuje se nevyužívat prostředky například na drahé brankáře, kteří jsou závislí na čistém kontu. Pokud se gólmanovi zápas podaří, dá se počítat s +6b (clean sheet), +3b (60 mins played) a například jeden zákrok (+1b). Tím získá přesně 10 bodů, což je na tuto pozici skvělé. Cena vašeho brankáře by se měla v tomto případě pohybovat kolem $6,5m, protože s 10 fantasy body se jeho investice vrátí zhruba 1,55krát. 

Tato situace nastává, pokud využijete celý rozpočet na svou sestavu. Často se stane, že vám nějaké peníze zůstanou, protože budete využívat podceněné hráče. Vždy ale počítejte s tím, že v GPP turnajích byste měli směřovat ke 140 bodům. O něco méně jich je nutné získat v cash-games, ve kterých se stačí v případě double-upů umístit v první polovině.

Diskuse k článku

Přidat komentář
Pokud se chcete zapojit do diskuze, musíte být přihlášeni. Přihlásit se můžete zde.