Jak fungují střídání v herně FanTeam 

Na rozdíl od jiných DFS heren vybíráte na FanTeamu i náhradníky, jak k nim ale v draftech přistupovat?

Jak začít? | 02.07.2016 | Jakub Šedivý
Sdílej článek      

Kromě klasické jedenáctky vybíráte v herně FanTeam do své sestavy i náhradníky. Vzhledem k rozdílným časům výkopů byl během Eura 2016 jejich počet rozšířený na 4 (1 brankář + 3 do pole), v normální fotbalové sezóně se vybírá pouze jeden. K čemu tito náhradníci vlastně slouží? Odpověď je nasnadě - fungují jako pojistka hráčů z vaší základní jedenáctky. V případě většího počtu zápasů v jednom turnaji nemusíte mít, podobně jako v případě Mistrovství Evropy, k dispozici všechny oficiální sestavy. Proto je dobré mít v záloze i fotbalistu, který může nahradit například nečekaně zraněné hráče. Ve fantasy hrách potřebujete získat co nejvíce odehraných minut, a tak vás hráči z lavičky mohou mnohdy zachránit. 

Náhradníci se do hry dostanou pouze v případech, kdy některý hráč z vaší základní jedenáctky vůbec nenastoupí. Pokud tedy nějaký fotbalista začne na lavičce, ale do hry se dostane například v 80. minutě, dostane alespoň bod za nástup. V tomto případě už střídaný nebude, ani kdyby váš nahrádník vstřelil několik gólů. Vaše lavička nefunguje na principu těch nejlepších. Kdo je psaný v základní sestavě, má vždy přednost, nikdy se nevybírá jedenáct nejproduktivnějších hráčů.

Pokud FanTeam v následující sezóně nezmění svá pravidla, bude se opět vybírat pouze jeden náhradník. Obvykle máte k dispozici většinu sestav, a tak se ve většině turnajů dá zvolit ten nejlevnější hráč, a soustředit se především na základní jedenáctku. Pokud ale budete vědět dopředu pouze pár sestav, je lepší mít solidního hráče i na lavičce, aby v vám v případě nutnosti mohl zajistit nějaké body. Střidání hráčů také musí vždy souhlasit s povoleným rozestavením. Pokud máte například formaci 3-4-3 a váš náhradník je záložník, dostane se do hry pouze v případě, pokud vám nenastoupí jiný hráč ze středové řady nebo útočník. Rozestavení 2-5-3 totiž není povoleno, ovšem 3-5-2 ano.

Kapitán a vice-kapitán

Podobný princip funguje také u volby kapitána, kterému se, jak již jistě dobře víte, zdvojnásobují získané body. Na FanTeamu nicméně volíte kapitány dva, přičemž ten druhý opět funguje jako jistota. Dvojnásobek bodů nedostanou oba, přednost má vždy ten hlavní. Nefunguje zde princip toho, že se z obou kapitánů vybere produktivnější a za něj získáte bonus. 

Obvykle se sice nestane, že váš nejlepší hráč v draftu nenastoupí, protože o takové absenci byste se dozvěděli již dlouho dopředu, nicméně občas se nečekaná změna v sestavě může přece jen přihodit nebo dojde například ke zranění během rozcvičky. Několikrát za sezónu se sestava na poslední chvíli mění, a proto je dobré mít svého hráče s páskou pojištěného vicekapitánem. Jeho volbu tedy rovněž nepodceňujte a věnujte ji svému druhému nejlepšímu hráči. Je lepší být připravený na jakoukoliv situaci než si poté zoufat, když vám bude chybět pár bodů na vítězství v turnaji. 

Diskuse k článku

Přidat komentář
Pokud se chcete zapojit do diskuze, musíte být přihlášeni. Přihlásit se můžete zde.