Jak a kdy stackovat hráče ve fotbale 

Správná strategie draftování více hráčů z jednoho týmu je důležitou součástí Daily Fantasy Sports.

Strategie | 13.07.2016 | Jakub Šedivý
Sdílej článek      

Stacking, tedy draftování většího počtu hráčů ze stejného týmu, je jednou z nejdůležitějších strategií ve hře Daily Fantasy Sports. Každý sport má své výhody a nevýhody této strategie, dnes se podíváme na nejhranější fantasy hru v Evropě, tedy fotbal. V porovnání s Eurem se každý týden v Premier League odehraje týdně velký počet zápasů a společně s tím rostou i kombinace fotbalistů, které do svého výběru můžete využít. Na nedávno skončeném mistrovství nebylo často z čeho vybírat, a tak byl stacking v mnoha případech nutností. V anglické nejvyšší soutěži by se mělo párování ze stejných týmů ale více promýšlet, protože je vždy z čeho vybírat.

Do klasické fotbalové jedenáctky můžete v herně Fanaments zvolit až čtyři hráče z jednoho týmu, v další doporučené herně FanTeam o jednoho méně. S tím se nabízí několik možných kombinacích, jako například 2 obránci + 2 ofenzivní hráči (v případě FanTeam 1+2) nebo 4+0 (3+0) a podobně. Nejprve si něco povíme o útočném stackingu. 

Ofenzivní stack

Oblíbenou variantou je draftování střelce týmu a jeho dvorního nahrávače. V některých zápasech se jedná o dobrou volbu, která vám může zajistit body za gól i asistenci v jednom. Trefení podobné dvojice je vždy příjemné a v tabulce turnaje poskočíte rychle nahoru. Tento styl draftu by se ale pro vás neměl stát pravidlem, ne vždy se volba útočníka a záložníka vyplatí, často sami sebe dokonce můžete okrádat o body.

Pokud se podíváme na statistiky vstřelených gólů loňské sezóny Premier League, nejčastěji týmy v zápasech skórují pouze jednou. Z toho můžou ve fantasy profitovat maximálně dva hráči, asistence navíc není vždycky pravidlem. Ke gólu ve fotbale se navíc může přimotat celá desítka hráčů, a i tím se snižuje šance, že správně trefíte oba fotbalisty. Pokud se tým dostane do vedení, většinou začne hrát spíše opatrně a málokdy jsou k vidění gólové hody, kdy se mužstva snaží svého soupeře rozstřílet. Padnou například zkraje utkání dvě rychlé branky a ani v jedné z nich neměl prsty váš hráč? S jeho body se můžete skoro rozloučit.


*Statistiky z webu soccerstats.com (po kliknutí budete přeneseni)

Oblíbená volba nahrávače + střelce není špatnou strategií, jenom by se měla vždy promyslet a vybírat v zápasech, kde je velká šance na větší množství vstřelených branek. V minulé sezóně například tři góly v jednom zápase vstřelil v největším množství případů Everton, kombinace Romela Lukakua a Rose Barkleyho nemusela být špatná po většinu trvání Premier League. Je potřeba ale vždy k podobnému výběru přistupovat obezřetně, protože po jednom gólu padá v anglické nejvyšší soutěži zkrátka nejčastěji. Šance, že trefíte zrovna oba hráče, je nízká. Zbytečně pak stackingem záložníka a útočníka zabíráte místo někomu cizímu, kdo by se ve svém zápase mohl také prosadit. 

Někteří DFS manažeři do svých týmů rádi vybírají dokonce tři ofenzivní fotbalisty z jednoho týmu. Mohou samozřejmě nastat výjimečné situace, kdy se podobný draft vyplatí. V případech, kdy bude celé kolo velice defenzivní a jeden ze zápasů nabízet naprostou dominanci některého z týmů, možná ano. Tři ofenzivní hráče ze stejného týmu se ale jinak brát nevyplatí. Jak už bylo řečeno, na gólu se mohou podílet maximálně dva fotbalisté. Aby se vám vaše trojice vyplatila, budou muset padnout alespoň tři branky a na všech se musí zrovna oni podílet. Šance na trefení tohoto „jackpotu" je samozřejmě velice malá. Lepší je vytipovat si jiné zápasy a snažit se trefit po jednom střelci. 

Defenzivní stack

Strategie stackování v obraně je o něco přímočarější. Pokud tým neinkasuje, bonus za čisté konto dostanou všichni a hráči na sobě v tomto ohledu nejsou závislí. V defenzívě a stackingu hraje roli spíše osobní preference, a to zda chci jít do hry s celou obranou z jednoho týmu nebo si vybírat jednotlivce a snažit se získat alespoň nějaký bonus. Obě strategie mají svá pro a proti, s kompletní zadní řadnou jednoho týmu je inkasovaný gól velice nepříjemný, s jednotlivcemi je zase těžké trefit všechny možné nuly vzadu.

Obvykle je dobré spárovat brankáře + jednoho obránce z týmu, kterému v defenzívě nejvíce věříte. Do GPP můžete zvolit i obránce dva, protože se potřebujete umístit na co nejvyšší pozici a bonus za tři hráče vás posune velice výrazně nahoru. Poučka větší risk-větší odměna platí i zde. V cash-games je jistější v obraně volit 2+1+1 nebo 2+2, protože na umístění v horní polovině není potřeba tolik bodů, a tak alespoň nějaké čisté konto má velikou hodnotu. Nepotřebujete jich co nejvíce.

Správných cest existuje v defenzívě velké množství, opět velice záleží na každém kole a skladbě zápasů. V obraně není ale potřeba tolik experimentovat, jako s ofenzivními fotbalisty. Pokud spravujete více sestav, váš stack brankáře + beka se může klidně více prolínat. Jakékoliv čisté konto je ve fotbale cenné a nemělo by se podceňovat. 

Diskuse k článku

Přidat komentář
Pokud se chcete zapojit do diskuze, musíte být přihlášeni. Přihlásit se můžete zde.