Frisbaldova DFS výzva: Postřehy před 33. kolem Premier League 

Kam až se dá v DFS takřka z nuly díky pečlivému studiu a analytickému přístupu vypracovat? To se pokusí zjisit náš nový kolega Jirka „Frisbald" Kašpar, který se do světa této hry neohroženě pustí jako úplný nováček a svojí cestou vás bude provázet v pravidelných článcích.

Fotbal | 06.04.2018 | Jiří Kašpar
Sdílej článek      

Předešlé díly

Před dalším víkendem jsem se rozhodl pro drobnou investici a koupil si placené členství na webu Fantasy Football Scout. To umožňuje přístup k databázi napojené na data firmy Opta, která je jedním z největších poskytovatelů sportovních dat. Za cenu jednoho tiketu do Main eventu (10 liber) jsem tak získal přístup k datům a statistikám, které jsou nesrovnatelně bohatší než ty moje a hlavně nemám s jejich sběrem žádnou, časově dost náročnou, práci.  Pro milovníka statistik jako jsem já je to jasná volba. Teď už jen vyřešit problém, o kterém jsem psal v minulém článku a najít optimální systém, jak data využít.

Pro nadcházející víkend se v Anglii chystá několik zajímavých zápasů. Především to bude derby v Manchesteru, které nabízí pro DFS zajímavé možnosti. City předevčírem prohráli v Liverpoolu a je otázkou, jak se k ligovému zápasu Guardiola postaví. Samozřejmě je to derby a to se dost těžko vypouští, ale  titul už má v podstatě zajištěný a vzhledem k nepříznivému stavu v Lize mistrů se nabízí, že napře všechny síly právě do domácí odvety proti Reds. Mourinho by navíc mohl být schopen vymyslet účinnou taktiku a eliminovat výhody herního stylu City, jako se mu to nedávno povedlo proti Liverpoolu. Ceny hráčů United jsou navíc velmi nízko. Obránce bych proti City nebral, ale Romelu Lukaku za 7 nebo Alexis Sanchéz za 6 milionů mi přijdou jako zajímavá volba. Tady budu čekat až těsně před utkáním a rozhodnu se podle sestavy City, která by měla naznačit přístup Guardioly k zápasu.

Další zajímavý zápas z pohledu DFS nabízí souboj Brightonu s Huddersfieldem. Hosté si za poslední 4 venkovní zápasy nasbírali jen 1,56 xGoals (horší je jen Swansea s 1,03 xG) a v podstatě ve všech obraných i ofenzivních statistikách patří v posledních týdnech mezi nejhorší týmy. Naopak Brighton hraje především doma dobře. Upozorňoval jsem na to už před minulým kolem a Huddersfield by měl být výrazně slabší soupeř než Leicester. Z Brightonu budu zřejmě brát maximum, tj. 3 hráče a budu se rozhodovat, zda stacknout obranu anebo využít Grosse a/nebo Murrayho a doplnit je obránci. Cena je ve všech případech rozumná a nabízí podle mě dobrou value.

Stejně tak by tomu mohlo být v zápase Bournemouthu s Crystal Palace. Hosté bojují ze všech sil o záchranu a hrají sympatický, ofenzivní fotbal. Slabinou je koncovka, takže i přes velké množství šancí a vysoké xGoals odchází často z trávníku bez bodů. Naposledy to potvrdili proti Liverpoolu, předtím např. přehráli Everton nebo Newcastle, ale bodové zisky byly minimální. V posledním venkovním zápase Crystal Palace jasně přehrálo Huddersfield (2:0, xG 2,75:0,22). Zápas má solidní předpoklady pro větší počet branek. Bournemouth je z formy, problémy má především v obraně (7,8 xGa v posledních 4 domácích zápasech, zdaleka nejhorší statistika ze všech domácích týmů v tomto kole. A to hraje doma i WBA…). Hosté mají velké problémy v koncovce, v této statistice „vyniká“ především Cristian Benteke, který má při 9,28 xGoals jen 2 vstřelené branky a je v tomto porovnání nejhorším zakončovatelem šancí v PL. Otázkou tak je, zda čekat na jeho střelecké probuzení nebo sáhnout např. po Lukovi Milivojevicovi, který kope penalty a je v této činnosti nejspolehlivější v celé soutěži.

„Souboj titánů“ nabídne zápas mezi WBA a Swansea. WBA je už zřejmě smířeno se sestupem a výkony tomu odpovídají. Swansea je zase nejhorším venkovním týmem s tragickými statistikami. Nechtěl bych být fanouškem Labutí a jezdit na venkovní utkání. Zápasy, kdy si tento tým vytvoří alespoň nějakou zajímavější šanci, jsou spíš dílem náhody. Už jsme psali i o utkání, kde si Swansea vytvořila na této úrovni těžko uvěřitelných 0,00 xGoals. Nabízí se tak riskantní sázka na domácí. Ne snad díky jejich skvělé formě, ale jen díky výkonům hostů a ceně, která je u hráčů WBA nastavena kolem 6 až 7 milionů. Uvažovat se tak podle mě dá o jednom z obránců nebo v solidní formě hrajícím Salomonu Rondónovi.

Ke zbývajícím utkáním jen krátce. Arsenal těží z lehčího losu a po Stoke by si měl poradit i se Southamptonem. Ceny tomu bohužel odpovídají a stejně jako v minulém kole jsou dost vysoko. Podobná situace ji u dalších top klubů z Londýna. Chelsea by neměla mít větší problém s West Hamem a Tottenham se Stoke. West Ham má starosti především s obranou, Stoke má naopak problémy především v útočné fázi.  Pro sestavu budu volit především z ofenzivních hráčů favorizovaných týmů. Vzhledem k vyšším cenám se na nich ale nedá sestava stavět a o konkrétních jménech se budu rozhodovat až podle soupisek a tak, abych se vešel do rozpočtu.

Mezi týmy, které zlobí defenziva, je i Newcastle, a to především ve venkovních zápasech. Na domácím stadionu hraje solidní fotbal, venku jsou výkony o dost slabší. S Leicesterem se tak nabízí opět pick některé z ofenzivních opor lišek. Zápas Watfordu s Burnley asi vynechám. Oba týmy mají podobné statistiky, zápas by neměl mít favorita a ani jeden z týmů nemá hráče, který by v posledních zápasech vynikal. 

Blog: www.frisbald.com
Facebook: Frisbaldův koutek sázkařů

foto: premierleague.com

Diskuse k článku

Přidat komentář
Pokud se chcete zapojit do diskuze, musíte být přihlášeni. Přihlásit se můžete zde.