Frisbaldova DFS výzva: Postřehy před 31. kolem Premier League 

Kam až se dá v DFS takřka z nuly díky pečlivému studiu a analytickému přístupu vypracovat? To se pokusí zjisit náš nový kolega Jirka „Frisbald" Kašpar, který se do světa této hry neohroženě pustí jako úplný nováček a svojí cestou vás bude provázet v pravidelných článcích.

Fotbal | 16.03.2018 | Jiří Kašpar
Sdílej článek      

Předešlé díly

Nadcházející kolo nejvyšší soutěže bude v Anglii specifické. Během víkendu se hraje i FA Cup, takže řada ligových zápasů je odložena. Tomu je přizpůsobena i nabídka turnajů na Fanteamu, takže např. do Main Eventu se skládá tým jen ze 6 hráčů bez gólmana a turnaj za 11 Eur má menší garanci. Fanteam ale ve své nabídce turnajů pokrývá i zápasy FA Cupu, takže bude určitě co hrát.

Jak bylo v plánu, během týdne jsem začal sbírat pokročilejší statistiky a modeloval si výstupy z nich. Pracuji i na „indexu“, který shrne dostupné statistiky a podle aktuální ceny hráče určí jeho value pro dané kolo a match-up. Je to zajímavá práce. Hodně se podobá modelování očekávaných branek a predikci výsledků - více se můžete dozvědět např. na mém blogu - a pro mě jako velkého fanouška statistik je to zase nová výzva.

Všechno je ale teprve na začátku a pro nadcházející kolo je možnost vyzkoušení mého modelu omezená zmenšeným výběrem hráčů a také match-upy. Potkávají se týmy většinou ze spodních pater tabulky, ve kterých je výběr kvalitních hráčů omezen. Rozdílový hráči, kteří se neobjeví v mnoha jiných sestavách a nabízejí možnost zajímavého zhodnocení, se mi v nich hledají poměrně špatně i s pomocí pokročilejších statistik.

Jedinou výjimkou mezi slabšími týmy je Liverpool, kde se zdá být sázka na (alespoň) dva z trojice SalahMané Firmino hrou na jistotu. Obrana Watfordu navíc nepůsobí příliš jistým dojem. V posledních týdnech patří v celkových xGoals proti týmu ke slabšímu průměru a bilance venku je ještě horší. Dá se tedy čekat, že Liverpool by měl dát víc branek a bodíky budou naskakovat. Bohužel asi většině soupeřů kvality ofenzivních hráčů Reds nejsou žádným tajemstvím.

Nabízí se tedy otázka, jestli má smysl je do sestavy vkládat a hledat rozdílové hráče na jiných postech. Nebo zariskovat, nevyužít je a doufat, že to Watford „ukope“, Reds se v útoku neprosadí a většina ofenzivních hráčů bude mít pár bodů. A nám se podaří picknout jinde, levněji a s vyšším ziskem. Asi zvolím kompromis a do DoN turnajů zvolím první možnost a do GPP riskantnější sestavu a možnost číslo dvě.

Mezi další zajímavé hráče bych zařadil určitě útočníka Huddersfieldu Steve Mouniého. Toho jsem picknul i minulý víkend a psal o něm v jeho hodnocení. Proti Swansea měl smůlu, byl hodně aktivní, ale neprosadil se. S Crystal Palace bude mít ideální příležitost spravit si chuť.

Sestavy na tenhle víkend asi zkusím pojmout hodně ofenzivně. Proto mezi tipy nezařadím tentokrát žádného obránce ani statistiku očekáváných čistých kont a místo toho přidám pick ještě na jednoho útočníka. Podle statistik se mi docela líbí Salomon Rondon.

Ano, hraje za West Bromwich Albion, aktuálně nejhorší tým soutěže. Ale jeho osobní statistiky nejsou špatné (posledních 6 zápasů 2 branky, xG 1,62, xA 0,25, 15 střel, 3 key passes) a nastoupí proti hodně děravé obraně Bournsmouthu.

Pokud se podíváme na statistiky z posledních 8 zápasů, defenzivní hra Bournsmouthu je s 16 xGoals against nejhorší a nabízí svým soupeřům v průměru největší množství větších šancí za zápas. Za 6,7 milionu by tak Rondon mohl nabídnout zajímavou value a být tím správným rozdílovým hráčem proti mnoha jiným sestavám (a nebo dopadne podobně jako Benteke minulý víkend a bude to mít za nulu, uvidíme).

Na závěr ještě malá odbočka do poháru. Pro zápas Leicester x Chelsea si opět po týdnu zopakuji pick lišáků Mahreze s Vardym. Zápas Leicesteru s Chelsea bude pro mě zajímavý i proto, že by se s sestavách mohli objevit dva útočníci, kteří v lize dostávají méně prostoru, ale přesto mají zajímavé statistiky.

Olivier Giroud se v Chelsea prosadil zatím jen jednou, právě v FA Cupu proti Hullu. V lize gól ještě nedal, ale podle xGoals se do šancí dostává a branky by měly přijít. Iheanacho je na tom v Leicesteru podobně. Do ligy obvykle naskakuje z lavičky, přesto má dobré statistiky. V FA Cupu už dal za Leicester 4 branky, trefil se i o víkendu proti WBA. Oba útočníci bilancují na hraně základní sestavy, takže je potřeba si pohlídat, jestli v poháru nastoupí od první minuty. Pokud ano, mohly by to být zajímavé picky.

Blog: www.frisbald.com
Facebook: Frisbaldův koutek sázkařů

foto: Premierleague.com, skysports.com

Diskuse k článku

Přidat komentář
Pokud se chcete zapojit do diskuze, musíte být přihlášeni. Přihlásit se můžete zde.