Expected goals PL 2018/2019, 8. kolo: Ofenzíva Bournemouthu je už třetí nejlepší v lize

Také tento týden vám přinášíme přehled toho, jak si celky Premier League vedly v uplynulém kole z hlediska analytického modelu očekávaných gólů (expected goals, xG). Chcete-li, jak kvalitní šance si během svých utkání dokázaly vytvořit.

Fotbal | 13.10.2018 | Filip Novák
Sdílej článek

Největší anomálie uplynulého kola se zrodila na Craven Cottage, na který v londýnském derby zavítal Arsenal a byla z toho výhra 5:1 při xG 1,34 vs 1,14 ve prospěch Fulhamu, což nás zaujalo natolik, že jsme letošnímu počínání Gunners věnovali rovnou samostatný článek. Několik zajímavých výsledků nám ale zůstalo i pro naše pravidelné shrnutí.

Opět se nevyhneme pění ód na ofenzivní počínání borců z Bournemouthu. Sehraný tým, který v letošní sezóně těží ze skvělé formy svých hlavních opor, si díky zisku 16 bodů drží v ligové tabulce průběžnou šestou příčku a model xG navíc jasně ukazuje, že zcela zaslouženě. Z pohledu očekávaných branek jsou na tom letos lépe již pouze celky Manchesteru City a Liverpoolu, což je fantastický výkon, který navíc zcela koresponduje s očekávanou hodnotou.

Cherries zatížily brankový účet svých soupeřů 16 přesnými zásahy a 16,08 svítí v kolonce jejich xG. Navíc disponují také šestou nejlepší obranou, a to navzdory výsledkovému výpadku v šestém kole, kdy jim uštědřil čtyřbrankový výprask tým Burnley. Tentokrát jej svěřenci Eddieho Howa zažili z té správné strany a jednalo se o jediné překvapení uplynulého kola.

Letos kvalitně hrající Watford totiž úlohu mírného favorita na svém hřišti vůbec nezvládl a připsal si drtivou porážku 0:4 - i proto, že ve 31. minutě přišel o vyloučeného stopera Christiana Kabaseleho. A Bournemouth trestal. Fantastické výkony předvedli Callum Wilson s Joshuou Kingem a ve druhém utkání po sobě se trefil také mladíček David Brooks.

Ještě o něco přesvědčivější ofenzivní výkon předvedli hráči Chelsea, kteří si z venkovního utkání proti Southamptonu odvezli tři body za výhru 3:0 při xG 3,55 vs 1,44. Jako již tradičně byl hodně vidět Eden Hazard, který proměnil jednu ze svých pěti střel a s celkovým počtem sedmi vstřelených branek vévodí tabulce střelců. Mezi nahrávači mu navíc se 3 asistencemi patří dělená druhá příčka, tu první okupují Callum Wilson, Johann Gudmundsson, José Holebas, Olivier Giroud, Benjamin Mendy a Luciano Vietto, nebo-li autoři čtyř gólových přihrávek. Za 20 minut hry stihnul dvě velké šance také Alváro Morata, přičemž jedna z nich skončila v McCarthyho síti.

Kdo čekal kvalitní brankové příležitosti, nedej bože gólovou přestřelku, ve šlágru kola mezi Liverpoolem a Manchesterem City, ten se takového scénáře ani zdaleka nedočkal. V utkání hrály prim obrany a výsledkem byla bezbranková remíza při xG 1,07 vs 0,43 ve prospěch modro-bílých - sluší se však zdůraznit, že hned 0,76 z xG City tvoří penalta, kterou v 85. minutě pohrdnul Riyad Mahréz.

V ostatních duelech se již nic výrazně zajímavého neudálo. Tomu mezi Brightonem a West Hamem by spíše než hubená výhra domácích slušela remíza, stejně jako střetnutí mezi Palace a Wolverhamptonem, v němž bral všechny tři body nováček soutěže. Burnley může být rádo za domácí remízu s Huddersfieldem a čestnou zmínku si zasluhuje také obrat Manchesteru United proti Newcastlu, jemuž povolili již v 9. minutě vedení 2:0. Nakonec z toho byla ale výhra 3:2 a nyní alespoň osmé místo v tabulce.

• Brighton 1:0 West Ham (xG 1,16 vs 1,44)
  • Watford 0:4 Bournemouth (xG 1,04 vs 3,28)
  • Tottenham 1:0 Cardiff (xG 2,42 vs 1,05)
  • Crystal Palace 0:1 Wolves (xG 1,08 vs 0,79)
  • Burnley 1:1 Huddersfield (xG 0,35 vs 1,00)
  • Manchester United 3:2 Newcastle (xG 2,39 vs 1,55)
  • Fulham 1:5 Arsenal (xG 1,34 vs 1,14)
  • Southampton 0:3 Chelsea (xG 1,44 vs 3,55)
  • Liverpool 0:0 Manchester City (xG 0,43 vs 1,07)