Expected goals PL 2018/2019, 13. kolo: Jak promrhat skvělý match-up? To ukázali Wolves

Třinácté kolo anglické Premier League nabídlo hned dva překvapivé výsledky. Celek Wolverhamptonu v domácím střetnutí podlehl Huddersfieldu a Tottenham po zcela jednostranném průběhu zvítězil na Chelsea. A co na to xG?

Fotbal | 29.11.2018 | Filip Novák
Sdílej článek

Uplynulé kolo anglické Premier League, v pořadí již třinácté, nabídlo dvojici výsledků, které lze směle zařadit do kategorie těch překvapivých. Z hlediska Daily Fantasy Sports měla největší dopady nečekaná prohra Wolverhamptonu, jehož fotbalisté na svém domácím hřišti podlehli výsledkem 0:2 celku z Huddersfieldu. Na očekávané branky skončilo toto nepříliš pohledné utkání 0,69:0,63 ve prospěch nováčka soutěže, což napovídá, že ani jedna z branek v podání Aarona Mooye nepadla z vyložené příležitosti.

A skutečně - poprvé australský střední záložník vystřelil několik metrů před hranicí šestnáctky, kdy měl jeho pokus 6% šanci na úspěch, druhou branku pak následně zaznamenal z přímého volného kopu s 5% xG. A třebaže Wolves o týden dříve předvedli sympatický výkon na půdě londýnského Arsenalu, tentokrát byli v útočné fázi zcela neškodní. Největší brankovou příležitost, konkrétně 0,17 xG, matematické modely přisoudily přímému kopu Rubena Nevese z 94. minuty...

Ten nejlepší ofenzivní výkon tentokrát nenáleží Manchesteru City, nýbrž poměrně nečekaně borcům z Tottenhamu, kteří na půdě vypůjčeného svatostánku Wembley přivítali Chelsea, tedy jeden z trojice týmů, který do té doby nepoznal hořkost porážky. To už ale nyní neplatí. Kohouti vyhráli nejenom na skóre (3:1) či střely na branku (9:2), ale hodně výrazně také na xG, a to poměrem 3,37 ku 0,93.

O branky se postupně postarali Dele Alli, Harry Kane a Son Heung-Min, přičemž oba poslední jmenovaní hráči ještě několik dalších velkých šancí spálili. Jedinou nebezpečnou situací v podání Blues byla ta z 84. minuty, na jejímž konči stanul Olivier Giroud a alespoň kosmeticky tak skóre upravil na konečných 1:3 z pohledu svého týmu.

Bez prohry i nadále zůstávají jak hráči City, tak jejich nejbližší pronásledovatelé z Liverpoolu. Oba celky zvítězili jasnými rozdíly, nicméně zatímco v případě svěřenců Pepa Guardioly se jednalo o jednoznačnou záležitost, Reds se na výhru nadřeli podstatně více. Ben Foster lovil míč ze své sítě poprvé až v 66. minutě, kdy se trefil Mohamed Salah, druhá branka přišla v podobě přímého volného kopu v podání Trenta Alexandera-Arnolda a v závěru utkání výsledek zkorigoval Roberto Firmino. Suma sumárum 1,45 v kolonce xG.

Cenný bod si z Old Trafford odvezli fotbalisté Crystal Palace, kterým se na kdysi nedobytném fotbalovém chrámu podařilo uhájit bezbrankovou remízu při xG 1,34 vs 1,28 v jejich mírný neprospěch. Hned dvěma skvělými šancemi pohrdnul bek Patrick van Aanholt, jednu prováhal Andros Townsend a na druhé straně mohli zpytovat svědomí Anthony Martial s Chrisem Smallingem.

• West Ham 0:4 Manchester City (xG 0,84 vs 2,76)
  • Watford 0:3 Liverpool (xG 0,65 vs 1,45)
  • Manchester United 0:0 Crystal Palace (xG 1,34 vs 1,28)
  • Fulham 3:2 Southampton (xG 1,38 vs 1,63)
  • Everton 1:0 Cardiff (xG 2,36 vs 0,93)
  • Brighton 1:1 Leicester (xG 0,84 vs 1,12)
  • Tottenham 3:1 Chelsea (xG 3,37 vs 0,93)
  • Bournemouth 1:2 Arsenal (xG 0,65 vs 1,68)
  • Wolves 0:2 Huddersfield (xG 0,69 vs 0,63)
  • Burnley 1:2 Newcastle (xG 1,27 vs 1,68)