Expected goals okénko, 31. kolo: Snaživý West Brom a překvapivě suverénní Crystal Palace

Připomeňme si poslední ligové kolo a jeho výsledky očima statistiky očekávaných gólů.

Fotbal | 19.03.2018 | Filip Novák
Sdílej článek
  • Co jsou to expected goals? To se dovzvíte například zde.

Bournemouth - West Bromwich Albion 2:1 (xG 0,69 - 1,74)

Beznadějně poslední WBA zavítal na půdu v nepříliš oslnivé formě hrajícího Bournemouthu a o záchranu bojoval opravdu srdnatě. V úvodu druhého poločasu šel dokonce zásluhou Jaye Rodrigueze do vedení, Cherries ovšem v 77. minutě srovnali zásluhou Jordana Ibeho a minutu před koncem základní hrací doby strhnul vítězství na jejich stranu Junior Stanislas. Statistiky držení míče a celkového počtu střel sice vyznívaly lépe pro domácí, výrazně nebezpečnější šance si ovšem vytvářel West Brom a utkání je proto dobrým příkladem, jak zavádějící někdy konečný výsledek může být.

Ačkoli Bournemouth svého soupeře přestřílel v poměru 17 ku 11, mezi tři tyče se jeho hráči trefili pouze pětkrát. Shot mapa ukazuje, že často stříleli z pozic, ze kterých se branka dává jen velice obtížně, přesto dva z těchto pokusů proměnili v branku. Nejprve Jordan Ibe z dálky nachytal brankáře Fostera a Stanislas následně z téměř stejné pozice poslal za jeho záda precizně zahraný přímý kop. WBA na branku vystřelili šestkrát, většinou navíc z dobrých pozic a v samotném závěru nastavení velkou šanci na vyrovnání spálil Matt Phillips. Záchrana jako by jim zkrátka souzena nebyla...

Huddersfield - Crystal Palace 0:2 (xG 0,22 - 2,75)

Vele důležité vítězství si o víkendu připsali hráči Crystal Palace. Nejen, že se událo po předchozích čtyřech porážkách v řadě, ale také proti přímému konkurentu v boji o setrvání v Premier League. Po suverénním výkonu se s 30bodovým ziskem vyšplhali mimo sestupové pozice a z 16. příčky ztrácí jediný bod na tu patnáctou, která patří právě Huddersfieldu. Ten své diváky na domácí půdě zklamal a počet 0,22 očekávaných gólů napovídá, že si nedokázal vytvořit jedinou zajímavější příležitost.

Z prostoru ve vápně se pokusili ohrozit branku soupeře pouze třikrát, přičemž ji ve dvou případech vůbec netrefili a třetí střelu obrana Palace zblokovala. Wayne Hennessey musel zasahovat pouze dvakrát - v obou případech lapil střelu z dálky. Hráči Palace z vápna vystřelili desetkrát a šest pokusů směřovalo na Lösslovu svatyni. Jedná se tedy o naprosto zasloužený výsledek.

Stoke - Everton 1:2 (xG 0,89 - 2,98)

Everton během právě probíhající sezóny příliš mnoho suverénních výkonů nepředvedl, tentokrát se však jednalo o jasnou záležitost. Sluší se ale dodat, že vývoj utkání předznamenalo vyloučení Charlieho Adama, které přišlo ve 30. minutě. Jedním ze strůjců následného vítězství Toffees se stala zimní posila v podobě tureckého reprezentanta Cenka Tosuna, autora dvou branek. Obě padly ze hry, obě z prostoru před brankou a to ještě mohl s chutí hrající Turek v 87. minutě zkompletovat hattrick. Stoke si vypracovalo pouze jednu velkou šanci, ze které padla jejich jediná branka a po prohře jim patří sestupová 19. pozice, což by před sezónou tipoval asi jen málokdo.

Liverpool - Watford 5:0 (xG 1,81 - 0,35)

Mohamed Salah.

.
.
.
.
.

Dobře, tak trochu obšírněji. I když to vlastně ani není třeba. O tom, co se v sobotu večer stalo na Anfield Road si zřejmě povídá i vaše pošťačka, kterou stejně jako celý svět zaujalo gala představení egyptského křídelníka Mohameda Salaha, jehož aktuální výkony si v ničem nezadají s těmi v podání Cristiana Ronalda, Lionela Messiho nebo i Harryho Kana. Čtyři branky sám vstřelil, na jednu nahrál Robertu Firminovi a s bilancí 28 přesných zásahů (navrch přidal už 9 asistencí!) se v tabulce nejlepších střelců odpoutal právě od Kana, který se v průběhu sezóny trefil 24krát.

Na střely na branku to bylo 10:1 pro Liverpool, jedinými výraznějšími příležitostmi Watfordu byla hlavička Richarlisona z 36. minuty, která sice směřovala na Kariusovu branku z prostoru okolo penalty, ale německý gólman ji dokázal lapit, a pak také přímý kop Roberta Pereyry, který v 51. minutě rozezvučel břevno. Z hlediska xG ovšem druhá z příležitosté samozřejmě příliš velkou šanci na úspěch neměla.