Analýza vítězné sestavy v €11 GPP pro 33. kolo Premier League 

Podívali jsme se na poslední vítěznou sestavu €11 GPP a rozebrali její picky. Fantasy manažer "Gaffel" si za svůj draft připsal 96 bodů a skvělých €1172.

Fotbal | 18.04.2018 | Jakub Šedivý
Sdílej článek      

O víkendu se odehrálo další kolo anglické Premier League a také řada fantasy turnajů v herně FanTeam. V tom největším s buy-inem €11 se opět rozdalo €10.000 na výhrách, vítězný hráč si díky skvělému zisku 96 bodů na svůj účet připsal lehce pod €1.200. V článku se podíváme na vítězný tým a rozebereme draft.

Na předních místech turnaje se opět umístily sestavy s minimálně čtyřmi obránci, což potvrzuje, že pro velké soutěže se jedná o tu nejlepší variantu. Vítězný ‚Gaffel‘ se rozhodnul pro stack hráčů z celků Burnley a Huddersfield, tedy dvou zřejmě nejlevnějších a zároveň možná nejefektivnějších variant. U prvního jmenovaného čisté konto bohužel nepřišlo, vše ale vynahradili hráči Nick Pope a Kevin Long. Bonusový bod za tři zákroky byl nakonec rozhodující a dodal potřebný náskok nad hráčem na druhém místě. Stoper Long zase vstřelil branku, což je v GPP turnajích vždy velká věc. Sami o sobě získali tito defenzivní fotbalisté v průměru 6,3 bodů. Jediný Pope byl o něco dražší ($7,7m), zbytek byl ale k pořízení za velmi dostupných $5m, čímž krásně splatili svou cenu.

Podobně levní byli i hráči Huddersfieldu, kteří doma dokázali zvítězit s čistým kontem proti Watfordu. Právě tento stack se ukázal jako klíčový, protože dodal skvělých 24 bodů. Zároveň ušetřil několik miliónů v rozpočtu, které pak mohl utratit za hvězdy typu Mohameda Salaha či Roberta Firmina. Jediné, co bychom zvolili jinak, je pick Zanky místo jiného beka. Byl sice z obranné řady Huddersfieldu nejdražší ($6,4m), zároveň má ale podle modelu očekávaných gólů největší šanci na vstřelení branky. Pokud draftujeme obránce, chceme od něj také co největší pravděpodobnost na získání extra 6 bodů. Zanka mimochodem získal asistenci a byl tak nejproduktivnějším obráncem svého týmu. To samé platilo také u Longa, který je na tom podle pokročilých modelů v pravděpodobnostech ze všech beků Burnley nejlépe. Tyto statistiky lze získat na webu Understat, stačí si rozkliknout jednotlivé týmy a podívat se na konkrétní hráče.

Další variantou do obrany, a tou nejvíce typickou, byl Manchester United. Favorit ale selhal a prohrál doma proti poslednímu WBA. Například ofenzivní Antonio Valencia, který stál lehce pod $11m, vyšel bodově zcela naprázdno. Obvyklá jistota tak selhala, ale i to se ve fantasy fotbale stává. Prohru 0:1 rozhodně nikdo nečekal a mnohokrát se opakovat nebude. Nám se do obrany zamlouval také pick hráčů West Hamu, který doma přivítal slabší Stoke. Výsledkem však byla pouze remíza 1:1.

Gaffel do zálohy pak zvolil tradiční trojici Salah-Mané-Firmino. Obvykle není dobré brát tři ofenzivní hráče z jednoho celku, ale Liverpool je snad jedinou výjimkou v současné Premier League. Proti Bournemouthu, který inkasuje velké množství šancí, lze tyto tři hráče do jednoho týmu vzít bez jakýchkoli obav. Prosadili se všichni tři, a sice po jednom gólu, tudíž z pohledu určení kapitána nebyla žádná volba špatná. Díky ušetřeným prostředkům z obrany, která byla maximálně ofenzivní, se Gaffelovi podařilo všechny tři hráče do jedné sestavy umístit. A ddměnou mu byly už zmíněné tři branky.

Jako další stack zvolil dvojici hráčů Crystal Palace - Wilfrieda Zahu a Androse Townsenda. Prvního jmenovaného chválíme, dokonce jsme ho doporučovali i v našem tradičním článku. Jeho aktivita byla konečně pořádně splacena a reprezentant Pobřeží Slonoviny vstřelil dvě branky. Spíše se nám nezamlouvá draft Townsenda, který není hráčem do fantasy sestav. Letos se mu sice daří sbírat asistence, ovšem branky od něj nelze očekávat. Jeho problémem je častá střelba z dálky, letos je navíc pouze na dvou gólech. Pokud byste trvali na stacku hráčů Crystal Palace, rozhodně bychom brali Luku Milivojeviče, který hrozí alespoň z penalt či přímých kopů. Minulý zápas si navíc připsal premiérovou asistenci.

Spíše bychom stack hráčů Crystal Palace vynechali a podívali se na jiné dostupné hráče. V ceně Townsenda byl dostupný například Marko Arnautovič, hernou vedený záložník nastupující v útoku. GPP variantou mohl být také někdo ze Swansea, například Andre Ayew. Zamlouval se nám také Tom Ince, který ovšem nenastoupil v základní sestavě a tak musel být vyměněn. Potvrdil však slova z článku – tento hráč se dostává do mnoho šancí, reálně by měl mít o cca 4 branky více a brzy by tak měl prolomit smůlu. To se mu povedlo a zařídil jediný vítězný gól. Doufáme, že mu to nyní bude střílet mnohem více.

Skvělou formu také potvrdilo Burnley, a draftovat Chrise Wooda či Ashleyho Barnese z jejich útoku se aktuálně jeví také jako skvělá varianta. Jsou to hlavní střelci týmu, za poslední cca dva měsíce mají společně nastřádáno už 9 branek. Právě první jmenovaný vstřelil jednu z branek svého týmu a pomohl tak k páté výhře v řadě. S Burnley se už musí nyní počítat i do ofenzívy. Mimo Townsenda bylo možné draftovat ještě veliké množství útočníků ve stejné cenové relaci. Z Huddersfieldu Steve Mounié, snajpr Brightonu Glenn Murray nebo Jordan Ayew, bratr již zmíněného záložníka Swansea. Všichni mají i podle statistiky očekávaných gólů větší šanci na prosazení se než Townsend, což je statistika, která při draftu pomůže možná nejvíce. 

Poslední kolo nebylo na góly tak bohaté. Může za to zejména zklamání v podobě výkonu United, spousta manažeřů měla ve svých řadách Romela Lukakua či Alexise Sancheze. Potvrzuje se tak i další strategický prvek, a to vynechávat největší hvězdy a favority. Liverpool je tuto sezónu kategorie sama pro sebe, protože může porazit vysokým rozdílem vlastně kohokoli. Draft jejich hráčů společně s obranou Huddersfieldu se ukázal tak jako klíčový. Manažerovi s přezdívkou Gaffel gratulujeme ke skvělé výhře a štastné ruce. Poslední kolo nebylo tolik vyrovnané, mnohokrát vidíme na prvním místě i zisk přesahující 100 bodů. Tradiční strategie stacku levné obrany + ofenzivních hvězd znovu zafungovala skvěle. 

Diskuse k článku

Přidat komentář
Pokud se chcete zapojit do diskuze, musíte být přihlášeni. Přihlásit se můžete zde.