Analýza vítězné sestavy - Main Event pro 19. kolo Premier League 

Analýza vítězné sestavy z €11 Main Eventu pro 19. kolo anglické Premier League.

Fotbal | 28.12.2018 | Filip Novák
Sdílej článek      

Devatenácté kolo anglické Premier League nabídlo příznivcům daily fantasy sports množství zajímavých ofenzivních alternativ, mezi kterými vyčnívali především hráči Liverpoolu (Newcastle, H), Manchesteru United (Huddersfield, H) a Tottenhamu (Bournemouth, H), přičemž ve všech případech bylo bez jakýchkoli výčitek možné sáhnout také po jejich obranných řadách. 

Především pak v případě Liverpoolu a United - Reds se postavili proti celku s třetím nejhorším útokem podle statistiky xG a United dokonce proti tomu zcela nejhoršímu. Pro zařazení ofenzivních hráčů z výše uvedených celků však bylo zapotřebí do sestav zakomponovat stack alespoň jedné levné obrany s vysokou šancí na zisk čistého konta. V tomto ohledu se nejhlasitěji nabízeli fotbalisté Crystal Palace, kteří nakonec Cardiffu na domácím stadionu skutečně povolili pouze 0,78 xG a branku neinkasovali.

Podobným způsobem uvažoval také hráč s přezdívkou awd2, který má za sebou další nesmírně povedený víkend. Jeden z nejúspěšnějších fantasy manažerů herny Fanteam se do €11 Main Eventu s garancí €20.000 zapojil s 24 sestavami, zaznamenal 14 placených umístění a jeden z jeho týmů se dokonce stal tím vítězným. Povedlo se mu s ním nasbírat 112 bodů a jako vítěz turnaje obdržel hlavní finanční prémii ve výši €1.993:

Základním stavebním prvkem jeho výběru se stala již zmíněná defenzíva Crystal Palace, což je krok, proti nemuž nelze nic namítat. Společně s gólmanem Vicentem Guaitou zvolil také Patricka van Aanholta, který je jednoznačně nejofenzivněji naladěným zadákem Palace (0,10 xG + 0,08 xA), k nemuž přidal ještě Aarona Wan-Bissaku.

Turnaj dokázal awd2 ovládnout i přesto, že jeho druhá zvolená obrana čisté konto udržet nedokázala. Při nedostatku levných defenziv sáhl po hráčích Evertonu, což se sice může na první pohled jevit jako logická volba, ovšem zdaleka tak jednoznačné to nebylo. Svěřenci Marca Silvy se sice postavili proti osmnáctému Burnley, nicméně například matematický model známého analytika Nata Silvera přisoudil na základě xG domácímu celku 33% šanci na výhru, Evertonu 39% a zbylých 28 % připadlo na remízu, přičemž těch bezbrankových zřejmě příliš mnoho být nemělo...

Přestože obrana Burnley inkasovala hrozivých pět branek, podle předpokladů čisté konto neudržel ani Everton a hodnota xG obou týmů se po závěrečném hvizdu zastavila na 1,84 vs 1,62 ve prospěch Evertonu. Majitele obrany Toffies tak zachránil značně nepravděpodobný scénář, a sice tři branky obránců - dvě v podání Lucase Digneho, jedna z hlavy Yerryho Miny. Oba hráče do své sestavy awd2 zakomponoval a společně s tříbodovým příspěvkem Seamuse Colemana z toho bylo celkem 27 bodů, tedy průměrně 9 na každého z nich.

Ofenzivní část své sestavy awd2 poskládal okolo hráčů Manchesteru United a Tottenhamu, kteří byli finančně o něco dostupnější než největší favorit kola, tedy mužstvo Liverpoolu. Z londýnského klubu si zvolil ve velké pohodě hrajícího Heung-Min Sona, kterému zároveň svěřil kapitánskou pásku, čímž zdvojnásobil jeho následných 14 získaných bodů za 2 branky, 88 odehraných minut a čisté konto.

Z nepřeberného množství střelecky a kreativně nadaných hráčů United se rozhodl pro duo ve složení Paul Pogba a Jesse Lingard, proti čemuž znovu nelze nic namítat. Pogba se při vítězství 3:1 proti Huddersfieldu trefil rovnou dvakrát, Lingard jednou asistoval a výsledkem bylo 14 respektive 7 bodů.

S posledním členem čtyřčlenné zálohy se awd2 rozhodl trochu zariskovat a sáhl po Felipem Andersonovi, kterého až ve čtvrtek večer čekal venkovní zápas proti Southamptonu. Při skládání sestavy tudíž nebylo jisté, zda-li Anderson, jenž si během náročného prosincového kalendáře příliš neodpočinul, skutečně nastoupí od samého začátku. Na rozdíl od Chicharita se však obětí rotace nestal a 9 % sestav bylo obohaceno o jeho 14bodový příděl plynoucí především ze dvou přesných zásahů.

Jako levný doplněk sestavy dobře posloužil útočník Jamie Vardy, který k nečekané domácí výhře svého Leicesteru proti Manchesteru City přispěl jednou asistencí a 14 % sestav také pěti fantasy body. Lišky zvítězily v poměru 2:1, na xG utkání skončilo 1,59 vs 1,39.

Jako celek dává sestava vítězného manažera rozhodně smysl, zejména pak jeho osa v podobě fotbalistů Palace, Spurs a United. Jistě však o víkendu složil ještě několik lepších, neboť tak výrazný bodový přísun Evertonu v zadních řadách byl skutečně pouze dílem náhody. Ale i ta má ve světě fotbalu své výrazné zastoupení.

*Pro hodnoty xG využíváme web understat.com

foto: Premierleague.com

Diskuse k článku

Přidat komentář
Pokud se chcete zapojit do diskuze, musíte být přihlášeni. Přihlásit se můžete zde.