Analýza vítězné sestavy €11 GPP z 30. kola Premier League 

Pro naši další analýzu jsme si tentokrát vybrali vítěznou sestavu z majoru herny Fanteam pro 30. kolo.

Fotbal | 27.03.2018 | Jakub Šedivý
Sdílej článek      

Před začátkem dalšího kola Premier League si rozebereme předposlední vítěznou sestavu největšího pravidelného turnaje v herně FanTeam. K analýze vybíráme draft z 30. kola, protože nedávný víkend obsahoval možnost výběru pouze ze čtyř zápasů. Vzhledem k nižšímu počtu počtu variant se tak nejednalo o zcela plnohodnotné kolo.

Měli bychom si připomenout rozložení zápasů. Šlágr Manchesteru UnitedLiverpoolem se odehrál již ve 13:30 hodin a vzhledem k novému vynechávání úvodních zápasů tak nebylo toto derby v turnajích zahrnuto. Po dlouhé době odpadnula například možnost zvolení Mohameda Salaha, který obvykle patři mezi nejdraftovanější hráče celé Premier League. Jako další z favoritů se nabízela Chelsea. Ta doma přivítala Crystal Palace, ovšem vzhledem k jejich současné formě nemusela být sázka na ně tou správnou volbou. Podobný příběh se týkal dalšího londýnského týmu, Arsenalu, který doma sehrál zápas s Watfordem. Mužstvo Arsena Wengera šlo do utkání po prohře 1:2 na Brightonu, po jehož odehrání se na francouzského kouče snesla možná největší vlna kritiki za dobu jeho působení v Anglii.

Další favorité, jako Tottenham nebo Manchester City, nastoupili na venkovních hřištích, což je vždy při tvorbě sestavy ošidné. Je statisticky dokázáno, že týmy mimo svůj stadion střílejí méně gólu, což je pro fantasy potřeby poměrně velký handicap. To ale vítězi turnaje s přezdívkou „Karl“ nevadilo. Za svých parádních 113 bodů si odnesl výhru €1146, a pomohl mu k ní zejména David Silva. Záložník City vstřelil dvě branky, což s kapitánskou páskou při znásobení bodů znamenalo celkově 30 bodů. Mužstvo Pepa Guardioly zápas proti Stoke zvládlo s přehledem 2:0 a španělský hráč byl hlavním strůjcem tohoto triumfu. Nutno podotknout, že Karl neměl Silvu jako první volbu kapitána. Tou byl Sergio Aguero, který ovšem neodehrál ani minutu, tudíž se páska přesunula právě na druhého v pořadí.

Volba Silvy je z dlouhodobého hlediska poměrně riskantní. V kádru je několik skvělých střelců a Španěl je spíše tvůrcem hry. V tomto utkání ale krok své opodstatnění má. Hráč šel do zápasu v dobré střelecké formě, protože se trefil dvakrát za sebou proti Arsenalu. Aktuálně je na osmi brankách a může zaútočit na svou nejlepší střeleckou sezónu, na kterou mu chybí 4 přesné zásahy. Pokud vezmeme v úvahu tento argument, volba Silvy smysl dává a lze se díky ni odlišit od zbytku turnaje. V top 10 výsledného pořadí navíc nikdo jiný s dvougólovým záložníkem nebyl a Karl tak získal důležitou výhodu oproti zbytku pole, která  je v GPP turnajích jedním z nejdůležitějších faktorů pro úspěch.

Dobrá volba padla také na hráče v obraně. V předposledním kole zazářil Kenedy z Newcastlu. Brazilský záložník přišel na hostování z Chelsea a poprvé se výrazněji prosadil. Jeho dva góly byly o to cennější, že nastoupil v záloze, ovšem hernou FanTeam byl veden jako záložník. Kdo se tak podíval na sestavy před výkopem v 16:00 a upravil týmy podle aktuálních jedenáctek, neprohloupil. Kenedy je ve vrchních patrech €11 GPP téměř v každé sestavě. Jeho 19 bodů je nejlepším výkonem kola. Newcastle totiž uhrál čisté konto, což Karl dobře odhadnul a zvolil ještě Martina Dúbravku a Paula Dummeta. Další čistá konta zařídili obránci Evertonu, Leighton Baines navíc ještě přidal tři extra body za asistenci. Splněna tak byla jedna důležitá podmínka, a to plný počet za obranu. Zisk 48 bodů je skvělý a pokud k němu připočteme i finální statistiky, dostal pouze za zadní řadu 63 bodů, což je více jak polovina z celkových 113b. Jako další varianty do obrany se v tomto kole jevily i týmy Huddersfieldu či West Hamu, který však až ostudně prohrál 0:3 doma s Burnley.

Huddersfield naopak Karl zvolil do zálohy i útoku. V úvodní sestavě se objevili Steve Mounié s Alexem Pritchardem, z lavičky pak naskočil Aaron Mooy. Kvůli tomu se tak objevili na hřišti tři hráči ze stejné sestavy, což není dobře. Mnohokrát jsme připomínali, že na jednom gólu se mohou podílet maximálně dva hráči. Výjimku lze udělat například u Liverpoolu, ale v případě celku jako Huddersfield nikoliv. Víme, že se jedná o střídajícího hráče, ale rozhodně je třeba dát pozornost i této volbě, která mohla být o něco kreativnější.

Nekvitujeme ani volbu Pritcharda, autora letošní jediné branky. Místo něj se jevil skvěle například Marko Arnautovič, který z pozice záložníka aktuálně nastupuje v útoku. Ačkoliv se zápas West Hamu vůbec nevyvedl, rozhodně patřil mezi zajímavější volby kola. Pokud chtěl Karl zůstat hlavně u Huddersfieldu, mohl se podívat například na Toma Ince. Tento hráč také vstřelil jedinou branku, ovšem podle modelu Expected Goals je nejlepším střelcem týmu. Nebýt smůly, měl by na svém kontě 5,5 branek. Reálně má jedinou. Každý zápas má navíc zhruba 22% šanci na vstřelení gólu a proto věříme, že svoji smůlu brzy prolomí. Ve fantasy to může přínést opravdu mnoho unikátních bodů.

V sestavě se nám také líbí naprosté vynechání hráčů Spurs. Jak jsme zmínili již v úvodu článku, venkovní zápasy jsou vždy ošidné a je lepší neriskovat dvakrát. Z venkovních favoritů bylo lepší raději nechat jediného, a City tentokrát byla správná volba. Harry Kane, pravděpodobně nejvíce vlastněný útočník kola, navíc kvůli zranění odehrál pouze 34 minut, čímž se veliká část pole ihned odepsala. Jeho vynechání bylo jedním z dalších klíčových rozhodnutí pro úspěch ve 30. kole.

Karlovi na dálku gratulujeme ke skvělému výsledku i dobré sestavě. Nějaké menší mouchy se v ní sice najdou, nejvíce bije do očí zřejmě volba Pritcharda či vynechání Arnautoviče, jinak to ale nebylo špatné. Volba Kenedyho byla ale výborná, stejně tak správná volba kapitána v podobě Silvy. Vítězství v turnaji rozhodně není náhodné, určitý proces při přemýšlení je zde jasně vidět. Pokud se bude držet podobně kvalitních draftů, rozhodně ho čekají v GPP turnajích další zajímavé výhry. Jen tak dále!

Diskuse k článku

Přidat komentář
Pokud se chcete zapojit do diskuze, musíte být přihlášeni. Přihlásit se můžete zde.